Religia

03.11.2018

1 grudnia paryskie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Katedra Notre-Dame w Paryżu. Fot. PAP/A. Warżawa Katedra Notre-Dame w Paryżu. Fot. PAP/A. Warżawa

1 grudnia br. Polacy będą obchodzić stulecie odzyskania niepodległości w katedrze Notre-Dame w Paryżu - informuje PAP rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Bogusław Brzyś. Podczas uroczystości odbędzie się m.in. inauguracja Kaplicy Polskiej z Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Rektor w przekazanym PAP komunikacie zaprasza wszystkich rodaków oraz przyjaciół na wspólne, narodowe świętowanie stulecia odzyskania niepodległości do katedry Notre-Dame. "Wdzięczni za wolność i niepodległość oraz za tych, którym je zawdzięczamy, wypełnijmy przed Bogiem i historią święty obowiązek dziękczynienia i pamięci" – napisał w komunikacie ks. Bogusław Brzyś.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji podkreślił, że rok 2018 jest dla nas czasem narodowego dziękczynienia za 100 lat odzyskanej na nowo niepodległości Polski.

"Z tej okazji Polska Misja Katolicka we Francji we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej organizuje centralne uroczystości jubileuszowe. Odbędą się one w sobotę 1 grudnia o godz. 15.00 w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Kościół francuski będzie reprezentowany przez kardynała André Vingt-Trois" – poinformował.

Dodał, że swój udział potwierdził również delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji ks. bp Wiesław Lechowicz. "Ważnym momentem uroczystości będzie inauguracja Kaplicy Polskiej z Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w katedrze Notre-Dame, ofiarowanej przez ojców Paulinów z Jasnej Góry" – podkreślił rektor PMK. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL