Kultura i sztuka po 1989 roku

02.07.2018

1,2 mln zł od samorządu mazowieckiego na renowacje zabytków

Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce. Źródło: Wikimedia Commons Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce. Źródło: Wikimedia Commons

Czternaście parafii i jedna biblioteka z terenu północno wschodniego Mazowsza otrzymało dofinansowanie od samorządu województwa mazowieckiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy renowacji zabytków.

W poniedziałek dokumenty w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci z północno-wschodniego Mazowsza.

"Zabytki są częścią naszej historii. Jeżeli teraz o nie zadbamy, to zapewnimy wgląd w historię przyszłym pokoleniom" - powiedziała PAP wicemarszałek Orzełowska. "Oczywiście, tych środków jest za mało. Złożonych wniosków o dofinansowanie było znacznie więcej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także znajdą się pieniądze na renowacje zabytków" - dodała.

Największe dofinansowanie na prace konserwatorskie elewacji i remonty dachów otrzymały parafie p.w. Ducha Świętego w Kadzidle, p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce oraz p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach. Z budżetu Mazowsza dostaną po 130 tys. zł.

70 tys. zł. otrzyma parafia w Czarni (gm. Kadzidło) co stanowi połowę kosztów remontu dachu. Proboszcz ks. Artur Michalak powiedział PAP, że "dzięki temu dofinansowaniu uda się zabezpieczyć kościół przed dalszym niszczeniem". "Dach jest już przerdzewiały i obawiamy się, że z czasem kościół mógłby ulec zniszczeniu, dlatego trzeba go wyremontować. Uzyskane od samorządu dofinansowanie pomoże nam wykonać to, co jest najpilniejsze" - wyjaśnił.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zauważyła w rozmowie z PAP, że pieniądze trafiły głównie do parafii. "Często parafie nie udźwignęłyby ciężaru modernizacji zabytkowych obiektów sakralnych, a przecież korzystają z nich nie tylko wierni, ale także turyści. Mazowsze ma wiele szlaków turystycznych, zabytki są ich bardzo ważnym elementem - dzięki dofinansowaniu przynajmniej część z nich uchowa się przed zniszczeniem" - wyjaśniła.

Wśród dofinansowanych obiektów sakralnych jest m.in. drewniany kościół w Łysych. Został on zbudowany w 1882 r. staraniem księdza Józefa Gadomskiego. Obiekt ma konstrukcję zrębową, oszalowaną, na planie krzyża łacińskiego. Kościół stanowi jeden z nielicznych przykładów obiektów transeptowych na terenie Mazowsza. Otrzymane dofinansowanie ma pokryć część kosztów prac budowlanych przy remoncie dachu oraz elewacji.

Do obiektów drewnianych należy także wspomniany wcześniej kościół w Czarni. Został on zaprojektowany w 1921 r. Kościół miał być wzniesiony w konstrukcji zrębowej. Jednak w czasie budowy zdecydowano o zmianie, przez to stał się jednym z nielicznych kościołów na Mazowszu wzniesionych w konstrukcji słupowo-ramowej, którą po 1957 r. oszalowano.

Kolejnym drewnianym zabytkiem z listy dofinansowanych przez samorząd Mazowsza jest kościół p.w. św. Anny w Dąbrówce. Zbudowano go w latach 1891-92. W 1975 r. obiekt został gruntownie odremontowany. Otrzymane dofinansowanie ma pokryć część kosztów prac konserwatorskich pokrycia dachowego.

Jedynym niesakralnym obiektem, który otrzymał dofinansowanie na remont - 20 tys. zł - jest drewniany dom z 1862 r. w Sypniewie. Obecnie znajduje się w nim biblioteka.

W sumie samorząd Mazowsza wesprze remont 67 zabytkowych obiektów na terenie całego województwa. Przekaże na ten cel 5 mln zł. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL