Religia

12.06.2018

14 lat temu poświęcono bazylikę w Licheniu

12 czerwca 2004 roku poświęcona została bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Świątynia w Licheniu Starym (Wielkopolskie) jest największą tego typu budowlą w kraju i dwunastą na świecie.

Świątynia stanowi wotum dziękczynno-błagalne narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa. Została wzniesiona w całości z datków wiernych. W 2005 roku papież Jan Paweł II nadał jej tytuł bazyliki mniejszej.

W uroczystościach w czerwcu 2004 roku uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Konsekracji dokonał ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. W wydarzeniu wzięli udział biskupi, arcybiskupi i kardynałowie przebywający wówczas w Licheniu na 328. Zebraniu Plenarnym KEP.

Licheńska świątynia została wzniesiona na planie krzyża. Waży 110 tysięcy ton, jej powierzchnia użytkowa wynosi 25 tys. m kw. Jak podkreślił we wtorek Robert Adamczyk z biura prasowego sanktuarium, jest największą tego typu budowlą w kraju, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Składa się z części głównej, dzwonnicy, w której znajduje się "Maryja Bogurodzica", największy dzwon w Polsce, wieży o wysokości 141,5 m oraz trzech portyków. Prowadzą do niej 33 schody nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi.

Światło wpada do środka przez 365 okien oraz 52 drzwi, co symbolizuje dni i tygodnie w roku. W 1999 roku, kiedy trwały jeszcze prace budowlane, budowaną świątynię poświęcił papież Jan Paweł II.

Adamczyk dodał, że bazylika jest centralnym punktem nowej części licheńskiego sanktuarium. Od 2010 roku mieści się w niej Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. W dolnej części znajdują się kaplice: św. Jana Pawła II, św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, 108 Męczenników, Trójcy Świętej oraz Całunu Turyńskiego.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL