Polska po 1989 roku

04.05.2019

18 maja w Zabrzu rozpoczyna się Metropolitalne Święto Rodziny

18 maja w Zabrzu rozpocznie się XII Metropolitalne Święto Rodziny, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Rodzina – wspólnota pokoju”. W dwutygodniowym programie Święta w wielu śląskich miastach zaplanowano m.in. koncerty, spektakle, biegi i festyny.

Jak zaznaczają organizatorzy, to jedyne w całej Polsce przedsięwzięcie w takiej formie poświęcone promocji rodziny i związanych z nią wartości - m.in. macierzyństwa, ojcostwa, przekazu wiary i tradycji, wychowania młodego pokolenia oraz budowania trwałych więzi społecznych.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 18 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu - inicjatorką i koordynatorem Święta jest prezydent tego miasta Małgorzata Mańka-Szulik. Patronat nad imprezą sprawuje metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki.

19 maja w katowickiej katedrze abp Skworc będzie przewodniczył mszy św. w intencji jubilatów małżeńskich. We wspólnym świętowaniu Jubileuszy Małżeńskich weźmie udział ok. tysiąca par z całej archidiecezji katowickiej.

Wśród licznych wydarzeń jest m.in. zaplanowana na 31 maja w Operze Śląskiej w Bytomiu premiera spektaklu dla dzieci "La serva padrona". W program Święta wpisuje się też doroczna pielgrzymka stanowa mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

W organizację Metropolitalnego Święta Rodziny włączają się przede wszystkim władze samorządowe śląskich miast, stowarzyszenia, organizacje społeczne, lokalne media, osoby prywatne oraz całe rodziny. Pomoc zapowiedział także zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Efektem współpracy będą przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne, panele dyskusyjne, sympozja, wystawy, wykłady, kiermasze, konkursy, imprezy sportowe, festyny, pikniki i przeróżne okolicznościowe wydarzenia.

„Jak zawsze wspólnymi siłami pragniemy zachęcić wszystkich ludzi dobrej woli do próby szerszego spojrzenia na rodzinę, która jest nie tylko podstawową komórką społeczną, ale również środowiskiem kształtującym rozwój człowieka. Stąd rodzina pozostaje też pierwszą i niezastąpioną wychowawczynią do życia w pokoju” - napisali we wspólnym liście prezydent Zabrza i metropolita katowicki.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że nasze metropolitalne przedsięwzięcie na rzecz wsparcia rodziny może z powodzeniem rozwijać się w wymiarze ogólnopolskim. Podobnie jak w ubiegłych latach ufamy, że XII Metropolitalne Święto Rodziny zrodzi obfite dobro, które zaowocuje – tak bardzo nam potrzebnym – pokojem na gruncie więzi międzyludzkich i metropolitalnych” - dodali.

Idea święta zrodziła się w 2007 r. podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Autorkami pomysłu organizacji imprezy promującej rodzinę były prezydent Mańka-Szulik i senator Krystyna Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

Metropolitalne Święto Rodziny potrwa do 2 czerwca. Szczegółowy program znajduje się pod adresem http://www.swieto-rodziny.pl/program.html.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ lun/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL