Religia

20.09.2018

3 października ukaże się "Kazanie na Areopagu. 13 katechez" Karola Wojtyły

Niepublikowane wcześniej rozważania Karola Wojtyły - zainspirowane kazaniem św. Pawła na Areopagu - trafią 3 października do księgarń w całym kraju. Książka "Kazanie na Areopagu. 13 katechez", która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego, to pierwsze opracowanie odnalezionych tekstów Karola Wojtyły.

"Warto podkreślić, że to nie jest żadna kompilacja. To dzieło napisane w całości przez Karola Wojtyłę i pomyślane jako utwór literacki, zapewne przeznaczony do publicznej prezentacji. Zapisane odręcznie kartki zostały odnalezione i ukazują się równo 40 lat po tym, jak w październiku 1978 roku arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyłę wybrano na papieża. Niezwykłe jest także to, że – według dzisiejszej wiedzy – jest to jedyny literacki tekst sprzed pontyfikatu, w którym Wojtyła przedstawia i omawia podstawy wiary chrześcijańskiej" – powiedział PAP Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.

"Tekst zachował się w dwóch postaciach: rękopisu i maszynopisu. Wydawnictwo Literackie opublikuje książkę w takiej formie, aby czytelnik mógł zauważyć drobne różnice między tymi dwoma zachowanymi postaciami +Kazania na Areopagu+" – dodał Baniak.

Prezentacja rękopisu Karola Wojtyły i książki jest planowana w przyszłym tygodniu.

Teksty katechez są pokłosiem pielgrzymki do Ziemi Świętej, którą Karol Wojtyła odbył w 1963 r. wraz z innymi uczestnikami Soboru Watykańskiego II po zakończeniu drugiej sesji obrad. Po drodze odwiedzili także Grecję i ateński Areopag, gdzie 2 tysiące lat wcześniej św. Paweł z Tarsu wygłosił kazanie.

Karol Wojtyła spisał swoje rozważania w 1965 lub na początku 1966 r. Przeanalizował słowo po słowie mowę św. Pawła do Ateńczyków i stworzył cykl 13 lekcji.

Jak podkreśla wydawca, teksty Karola Wojtyły z upływem lat zyskują na sile i aktualności, a znawcy historii Kościoła znajdą w nich wiele tematów, które wyznaczały charakter pontyfikatu Jana Pawła II.

Wieloletni osobisty sekretarz Karola Wojtyły kard. Stanisław Dziwisz we wstępie do książki napisał, że lektura tych tekstów była dla niego osobiście "podróżą w jakże żywe wspomnienia papieża pogrążonego w Bogu", a "głębia katechez odzwierciedla doskonale jego niesamowite spojrzenie na świat z perspektywy wspólnoty z Ojcem, Synem i Duchem Świętym”.

Ks. Robert J. Woźniak we wprowadzeniu teologicznym do "Kazania na Areopagu" podkreślił, że to "jedno z najważniejszych dzieł biskupa z Krakowa" i "praktyczny przewodnik, jak dzisiaj mówić o Bogu". "Bez wątpienia katecheza ta stanowić będzie cenne narzędzie nie tylko w myśleniu o wierze, ale i w jej przekazywaniu w czasach, kiedy Bóg na nowo stał się dla wielu +Bogiem nieznanym+. Każdy, kto dzisiaj staje oko w oko z wyzwaniami współczesnego świata i chce w nim mówić o Bogu, prowadząc od konkretnej sytuacji Jego zaćmienia i zapoznania wśród ludzi do rozpoznania, powinien poświęcić wiele uwagi temu, co i jak Wojtyła zapisał w swoich katechezach" - uważa ks. Woźniak.

Wydawnictwo Literackie publikowało już wcześniej m.in. dwujęzyczne tomy poezji Karola Wojtyły – polsko-angielski i polsko-włoski oraz autobiografię Jana Pawła II, która była wielokrotnie wznawiana.(PAP)

Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL