Religia

10.01.2019

Abp Wiktor Skworc o nowym programie duszpasterskim na lata 2019–2022

Metropolita katowicki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa abp Wiktor Skworc. Fot. PAP/P. Supernak Metropolita katowicki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa abp Wiktor Skworc. Fot. PAP/P. Supernak

Dobrze jest, kiedy człowiek nowy tydzień otwiera eucharystycznym spotkaniem. I do tego będziemy też zachęcać: bądźmy wierni Eucharystii – zaapelował przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc, prezentując nowy program duszpasterski na lata 2019–2022.

"Będziemy mówili przez trzy lata o Eucharystii. Ktoś się zdziwi, dlaczego tak długo, bo Eucharystia jest centrum. To jest życia Kościoła. To jest sam Chrystus. Szczyt i źródło. Zmartwychwstały, który jest z nami w Eucharystii, który buduje Kościół, wspólnotę” – podkreślił abp Skworc w komunikacie przekazanym PAP w czwartek przez biuro prasowe KEP.

Jak poinformował hierarcha, każdy rok programu duszpasterskiego będzie miał swój temat. "Jest tyle tematów związanych z Eucharystią, które winniśmy zauważyć. Mamy bardzo dużo materiałów i teraz trzeba będzie dokonać pewnej selekcji, aby przyporządkować ten materiał, już zebrany i nadal zbierany, trzem zasadniczym tematom” – zaznaczył przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

"W roku 2019-2020 chcemy mówić o Eucharystii jako o tajemnicy wyznawanej. Chcemy poznawać prawdy wiary o Eucharystii, tak jak Chrystus nam tę tajemnicę przekazał swoimi słowami, swoimi gestami, swoim życiem. W następnym roku chcemy mówić o Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej. W trzecim roku chcemy położyć akcent na Eucharystię jako tajemnicę świętowaną. Chcemy mówić o świętowaniu, o tym, że do kondycji człowieka, do jego natury należy świętowanie i to eucharystyczne świętowanie oraz to świętowanie w przestrzeni kultury i natury” – stwierdził abp Skworc.

Dodał, że "niedziela, dzień Pański – to był pierwszy dzień tygodnia, czyli dzień, który otwierał cały tydzień. Dobrze jest, kiedy człowiek nowy tydzień otwiera eucharystycznym spotkaniem. I do tego będziemy też zachęcać: Bądźmy wierni Eucharystii" – zaapelował abp Skworc.

Podkreślił też, że "nowy program, który tworzą biskupi, księża i świeccy wykładowcy uczelni katolickich, zacznie obowiązywać od pierwszej niedzieli Adwentu. Dodał, że poza częścią teologiczną program będzie zawierać praktyczne wskazówki. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL