Europa i świat po 1989 roku

18.04.2019

Będzie francuski ambasador od międzynarodowych aspektów odbudowy Notre Dame

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powoła nowego ambasadora, który zajmie się koordynacją międzynarodowych aspektów odbudowy katedry Notre Dame – informuje w środę agencja AFP, powołując się na źródło we francuskiej dyplomacji.

Według rozmówcy agencji stanowisko to ma zostać obsadzone przez 72-letniego Stanislasa de Laboulaye - dawnego ambasadora Francji w Rosji oraz przy Stolicy Apostolskiej.

Ma on "pomagać dużym zagranicznym darczyńcom" na rzecz rekonstrukcji świątyni, zapewniać w tym procesie współpracę między państwem francuskim a organizacjami międzynarodowymi, jak np. UNESCO, oraz wyszukiwać "europejskich ekspertów", których pomoc może być konieczna.

Laboulaye, pełniąc tę funkcję, będzie ściśle współpracować ze specjalnym przedstawicielem prezydenta Emmanuela Macrona ds. rekonstrukcji Notre Dame gen. Jean-Louis Georgelinem oraz ministrem kultury Franckiem Riesterem.

Poniedziałkowy pożar, który zniszczył katedrę i doprowadził m.in. do zawalenia się XIX-wiecznej iglicy świątyni, wywołał ogromne emocje; do Paryża napływają datki na odbudowę zabytkowej katedry, także z zagranicy. Wiele państw, w tym USA, Niemcy czy Maroko, zaproponowało Francuzom w tym procesie pomoc, zarówno techniczną, jak i finansową.

Prezydent Macron liczy, że prace rekonstrukcyjne uda się zakończyć w ciągu pięciu lat; w 2024 roku w Paryżu mają się odbyć letnie igrzyska olimpijskie. Wielu ekspertów uważa jednak, że to zbyt mało czasu na tak duże prace.

W 2017 roku katedrę Notre Dame odwiedziło 12 milionów turystów. (PAP)

ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL