Kultura i sztuka po 1989 roku

13.03.2019

Będzie remont zabytkowego mostu obrotowego w Giżycku

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku. PAP/M. Kaczyńska Zabytkowy most obrotowy w Giżycku. PAP/M. Kaczyńska

Jesienią zostanie wyremontowany zabytkowy most obrotowy nad kanałem łuczańskim w Giżycku. Remont rozpocznie się po sezonie turystycznym i oddaniu do użytku nowej kładki dla pieszych, by nie utrudniać pieszym przemieszczania się po mieście. Giżycki most jest jedną z największych atrakcji Mazur.

"Co kilka lat musimy wymieniać drewniane deski górnego pokładu, po których przejeżdżają auta i poruszają się piesi. W tym roku jednak chcemy też oczyścić metalową konstrukcję mostu oraz naprawić przeciekającą sterówkę" - poinformował dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku Grzegorz Moszczyński. Dodał, że w najbliższym czasie Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku przystąpi do wyłonienia wykonawcy remontu. Długi termin oczekiwania na rozpoczęcie robót ma pozwolić wykonawcy m.in. na zgromadzenie i przygotowanie odpowiedniej jakości drewna.

Remont mostu rozpocznie się jesienią, po zakończeniu sezonu turystycznego i oddaniu do użytku budowanej właśnie kładki dla pieszych nad kanałem łuczańskim, która jest oddalona od mostu o kilkadziesiąt metrów.

Most obrotowy nad kanałem łuczańskim zbudowany został w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i.Schl. z Zielonej Góry po to, by zapewnić dojazd z miasta Loetzen (dawna nazwa Giżycka) do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen. Aby umożliwić przepłynięcie pod mostem należy go ręcznie - za pomocą kręcenia korbą - otworzyć. Całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża.

Most jest jedną z największych atrakcji Giżycka, a jego otwarcie w majowy weekend od lat symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL