Religia

15.06.2018

Biskup Maravi: dialog międzywyznaniowy to najlepszy sposób na zagojenie ran, które zadaje wojna

Dialog międzywyznaniowy to najlepszy sposób na zagojenie ran, które zadaje wojna – podkreślił ordynariusz Maravi (Filipiny) biskup Edwin Dela Pena, który w piątek odwiedził Łódź na zaproszenie metropolity łódzkiego Grzegorza Rysia.

"Dialog międzywyznaniowy to najlepszy sposób na zagojenie ran, które zadaje wojna i na osiągnięcie porozumienia pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami" – podkreślił bp Dela Pena podczas spotkania z mediami w siedzibie łódzkiej kurii.

Biskup Dela Pena, który mówi o sobie "uchodźca", od maja do października ubiegłego roku był świadkiem wywołanej przez dżihadystów rebelii, która doprowadziła m.in. do zniszczenia katedry w Maravi. W Polsce gości na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" (ACN).

Jak wyjaśnił, przez 43 lata istnienia Prałatury Maravi, powołanej z inicjatywy papieża Pawła VI, stworzono w niej program wzmacniający dialog pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. Wspólnota powstała w 1976 roku w odpowiedzi na wojnę na filipińskiej wyspie Mindanao, w której prześladowani byli zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie. Według papieża, otwarcie prałatury miało zainicjować pojednanie pomiędzy wyznaniami.

Obecnie Prałatura Maravi ma pod opieką 20 tys. rodzin żyjących w 18 społecznościach. Kościół katolicki wspiera ich zarówno w sprawach bytowych, zapewniając m.in. pomoc medyczną i edukację, propaguje ekumeniczną modlitwę i dialog, a jednocześnie prowadzi program terapeutyczny dla chrześcijan, którzy byli przetrzymywani jako zakładnicy przez siły ISIS.

"Spotkanie z bp. Dela Pena to nie dyskurs teoretyczny o tolerancji lecz siła świadectwa człowieka, któremu zbombardowano kościół i dom. Dwóch z ośmiu księży jego prałatury było porwanych przez dżihadystów, z czego jeden wciąż nie może się po tym pozbierać" - podkreślił abp Ryś.

Według metropolity łódzkiego, Filipińczyk - mimo cierpień i krzywd, jakie były jego udziałem - jest "największym zwolennikiem dialogu międzyreligijnego w tym rejonie świata".

"Czterdzieści lat temu nie byłoby możliwe, żeby chrześcijanie i muzułmanie modlili się razem i w trakcie tej modlitwy czytali błogosławieństwa. A obecnie to możliwe i to jest właśnie nauczanie Kościoła; każde inne nie jest nauczaniem Kościoła" - zaznaczył abp Ryś.

Papieskie Stowarzyszenie Kościołowi w Potrzebie (ACN) w czasie pięciodniowego pobytu bp. Dela Pena w Polsce przygotowało wiele spotkań, na których będzie on głosić świadectwo o kościele prześladowanym, a także o potrzebie międzyreligijnego porozumienia. W Łodzi ordynariusz Maravi koncelebrował mszę św. w klasztorze oo. dominikanów, po czym spotkał się z wiernymi, a następnie ze wspólnotą chrześcijańskich twórców "Vera Icon". W kolejnych dniach odwiedzi Poznań, Licheń, Kraków i Łagiewniki - miejsce kultu Miłosierdzia Bożego, który jest szczególnie bliski Filipińczykom.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ewes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL