Kultura i sztuka po 1989 roku

17.10.2018

Blisko 17,6 mln zł na renowację kolegiaty w Stargardzie

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim, 1948.  Fot. PAP/CAF Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim, 1948. Fot. PAP/CAF

Blisko 17,6 mln zł trafi na modernizację Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie. To jeden z najważniejszych projektów dotyczących dóbr kultury, realizowanych w najbliższych latach  - powiedział w Stargardzie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zdaniem szefa resortu, po pracach konserwatorskich kolegiata i "cały kompleks może być kandydatem do ubiegania się o uzyskanie tytułu zabytku UNESCO". "To niewątpliwie podniosłoby rangę nie tylko Stargardu i Kolegiaty, ale również całej ziemi szczecińskiej. (...) Wewnątrz są przepiękne XV-wieczne freski. Te freski wymagają kosztownych, żmudnych prac konserwatorskich tak, żeby kolegiata uzyskała swój przepiękny, oryginalny blask" - stwierdził.

Kwieciński wskazał, że na prace renowacyjne i konserwatorskie zagwarantowano kwotę 17 mln 590 tys. zł. "Zakładany budżet dla prac to jest 20 mln 590 tys., więc będzie to jeden z najważniejszych projektów w odniesieniu do naszych dóbr kultury, który będzie realizowany w najbliższych latach. Dla nas oczywiście to jest nie tylko przepiękny obiekt sakralny, ale jeden z najpiękniejszych zabytków kultury - zarówno ziemi szczecińskiej, ale w ogóle całego terenu Morza Bałtyckiego. Więc to jest ważny zabytek dla ziemi szczecińskiej, dla Polski, ale również dla kultury europejskiej. Chciałbym to wyraźnie podkreślić, bo projekt ten będzie dofinansowany ze środków europejskich i chcemy pokazać, że potrafimy dbać o kulturę europejską, o europejskość naszego państwa" - zaznaczył.

Kolegiata to najcenniejszy zabytek Pomorza Zachodniego, a także Środkowego i jednocześnie najpiękniejszy, gotycki, ceglany kościół w Polsce – można przeczytać na tablicy wiszącej na świątyni. Początek budowy w 1292 r., obecna bryła jest w kształcie z XIV-XV w. Dwuwieżowa bazylika z wieńcem kaplic w obejściu chóru. Koronkowe, ceramiczne zdobienia elewacji i oryginalny wystrój wież tzw. blenda stargardzka oraz unikalna galeryjka tryforyjna w prezbiterium podnoszą dodatkowo klasę dzieła.

autor: Kacper Reszczyński, Daria Porycka, Magdalena Jarco

res/ dap/ maja/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL