Kultura i sztuka po 1989 roku

21.07.2018

Blisko 90 zespołów wystąpi w święcie folkloru w Beskidach

49. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wisła, 2012 r. Fot. PAP/A. Grygiel 49. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wisła, 2012 r. Fot. PAP/A. Grygiel

Występy blisko 90 zespołów, w tym 13 z zagranicy, obejrzy publiczność 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 28 lipca. To jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie - podał bielski Regionalny Ośrodek Kultury, organizator wydarzenia.

Do 5 sierpnia w ponad 50 koncertach na arenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim wystąpi ok. 4 tys. wykonawców; oprócz zespołów również kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści.

Małgorzata Słonka z Regionalnego Ośrodka Kultury poinformowała w piątek, że spośród zespołów zagranicznych większość pochodzi z Europy. Miłośnicy folkloru zobaczą m.in. występy Bułgarów, Hiszpanów, Macedończyków, Serbów i Włochów. Przyjadą również artyści z odległych krajów, m.in. z Indii, Indonezji, Japonii i Meksyku.

Dyrektor Ośrodka Leszek Miłoszewski podkreślił, że organizatorzy zapraszając gości z zagranicy, kierowali się chęcią zaprezentowania autentycznego folkloru w prezentacji śpiewu, tańca, muzyki i obrzędów. Istotne jest też, by – jeśli to możliwe – zespół pochodził z okolic, które dotychczas nie były reprezentowane na TKB.

Pod auspicjami Tygodnia w amfiteatru w Żywcu odbędzie się 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Wystąpi 25 zespołów z Beskidów, Podhala oraz Zaolzia. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, którą jest Złote Żywieckie Serce.

W Wiśle w konkursowe szranki staną uczestnicy trzydniowych 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę będą w nich reprezentowały trzy zespoły: Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego, Świerczkowiacy z Tarnowa i Żywczanie z Żywca.

Prezentacjom Tygodnia będą towarzyszyły Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Odbędzie się także 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Czechach.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne regiony. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL