Kultura i sztuka po 1989 roku

15.03.2019

J. Brudziński: są środki na remont zabytkowej kolegiaty w Stargardzie

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie (Zachodniopomorskie) odzyska dawny blask. Szef MSWiA Joachim Brudziński poinformował w piątek na Twitterze o decyzji ws. dofinansowania środkami unijnymi prac remontowych w zabytkowej świątyni.

Jest już oficjalna decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowaniu prac remontowych kolegiaty - napisał na Twitterze Brudziński. Szef MSWiA opublikował także link do informacji Twojego Radia o dofinansowaniu remontu świątyni kwotą ponad 17,6 mln zł.

Środki na modernizację Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

O przyznaniu dofinansowania informowali w październiku 2018 r. w Stargardzie na wspólnej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i szef MSWiA Joachim Brudziński. "Zakładany budżet dla prac to 20 mln 590 tys., więc będzie to jeden z najważniejszych projektów w odniesieniu do naszych dóbr kultury, który będzie realizowany w najbliższych latach" - powiedział wtedy Kwieciński. Jak dodał, "to jest nie tylko przepiękny obiekt sakralny, ale jeden z najpiękniejszych zabytków kultury, zarówno ziemi szczecińskiej, ale w ogóle całego terenu Morza Bałtyckiego".

"Kolegiata to najcenniejszy zabytek Pomorza Zachodniego, a także Środkowego i jednocześnie najpiękniejszy, gotycki, ceglany kościół w Polsce" - można przeczytać na tablicy wiszącej na świątyni. Początek budowy kolegiaty to 1292 r., obecna bryła jest w kształcie z XIV-XV w. (PAP)

Autor: Kacper Reszczyński

res/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL