Starożytność

19.08.2018

Chiny: aresztowano 26 osób podejrzanych o kradzież starożytnych przedmiotów

Chińska policja aresztowała 26 osób podejrzanych o kradzież przedmiotów ze starożytnego miejsca pochówku z czasów dynastii Tang - informuje w niedzielę portal BBC News. Gang usiłował sprzedać artefakty za równowartość około 11 milionów dolarów.

Gang najpewniej przejął 650 przedmiotów, w tym złote i srebrne sztućce i biżuterię z grobowców w Dulan, leżących na starożytnym Jedwabnym Szlaku w prowincji Cinghaj (Qinghai) w zachodnich Chinach.

Skradzione przedmioty pochodzą z VII wieku - poinformowało chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego.

Z grobowców nielegalnie wydobyto wyroby z jedwabiu, złota, srebra i brązu oraz inne przedmioty, których jest łącznie ponad 2000.

Eksperci uważają, że wiele z nich ma olbrzymią wartość historyczną, ponieważ pokazują wymianę kulturalną i kontakty między Wschodem i Zachodem we wczesnym okresie panowania dynastii Tang (lata 618-907).

Chiński rząd poinformował, że w następstwie aresztowań policja zwiększy działania wymierzone w przestępstwa tego typu, żeby lepiej chronić dziedzictwo kulturowe kraju. (PAP)

cyk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL