Religia

18.05.2019

Delegacja władz RP na mszy przy grobie św. Jana Pawła II

W przypadającą w sobotę 99. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II odprawiona została msza przy jego grobie w bazylice watykańskiej. Uczestniczyła w niej delegacja polskich władz, przybyła do Włoch na obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Na mszy w kaplicy świętego Sebastiana w bazylice obecni byli ministrowie: rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska, obrony narodowej - Mariusz Błaszczak oraz spraw wewnętrznych i administracji - Joachim Brudziński.

Mszę odprawił arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, delegat do spraw nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W kazaniu abp Pawłowski nawiązał do dwóch rocznic - 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 99. rocznicy urodzin papieża Polaka. Jan Paweł II "Polsce służył, wypalał się i poległ w tej służbie" - mówił hierarcha.

Wyraził uznanie dla polskich ministrów, którzy w drodze na Monte Cassino przyszli modlić się przy grobie papieża. Polscy żołnierze "tworzyli Polskę, tworzyli Europę" - zauważył. Teraz - podkreślił abp - "my, Polacy, podzieliliśmy się, może zapomnieliśmy słów +Bóg, honor, ojczyzna+". Wskazał, że we wszystkich środowiskach politycznych trzeba przypominać o honorze.

Abp Pawłowski zaznaczył, że pod Monte Cassino polscy żołnierze walczyli ponad wszelkimi podziałami. "Ne można drwić z tych, którzy dumni są z bycia Polakami" - powiedział

"Niech Polska powie +dosyć, nie kłóćmy się+" - apelował do ministrów jako reprezentantów kraju. Zauważył, że "wystarczy zrobić pierwszy krok, wyciągnąć rękę do zgody". "Żeby nie było za późno" - ostrzegł. Wezwał, by "z ziemi włoskiej" popłynęło przesłanie pojednania.

Przy grobie polskiego papieża złożono kwiaty.

W popołudniowych uroczystościach na Monte Cassino udział wezmą prezydenci Polski Andrzej Duda i Włoch Sergio Mattarella.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL