Polska po 1989 roku

28.08.2018

Dożynki wojewódzkie i diecezji płockiej w skansenie w Sierpcu

W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbędą się 16 września Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. Świętu plonów towarzyszyć będzie m.in. wystawa maszyn i narzędzi rolniczych z muzealnych zbiorów, inscenizacje wiejskich prac i koncerty.

Gwizdami muzycznej części wydarzenia będą zespół Enej i Sławomir. Wystąpią też grupy folklorystyczne z całego Mazowsza, w tym Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad niedaleko Ostrołęki, Zespół Śpiewaczy Bieniędzice spod Radomia oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z regionu siedleckiego.

"Dożynki wojewódzkie odbędą się w tym roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To miejsce specjalne, związane z kulturą ludową. Placówka ta w ciągu swego istnienia przeszła niezwykłą metamorfozę. Dzisiaj jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Mazowszu" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Płocku marszałek województwa Adam Struzik.

Przedstawiając program mazowieckiego święta plonów, które w sierpeckim skansenie połączone będą z dożynkami diecezji płockiej, Struzik wspomniał m.in. o suszy i ASF, podkreślając, że obecny rok jest bardzo trudny dla rolników i sadowników.

"Bardzo dużo problemów mieli nasi rolnicy i sadownicy. Chcemy im podziękować. Dzięki ich pracy, determinacji, pomimo trudności, udało się zebrać plony" – dodał marszałek Mazowsza.

Podkreślił, że region ten jest jednym z największych producentów i eksporterów żywności w Polsce. Jak przypomniał, to właśnie z tego województwa pochodzi np. 40 proc., czyli ponad milion ton krajowych jabłek.

Goście dożynek mazowieckich i diecezji płockiej w skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będą mogli obejrzeć wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" prezentowaną m.in. w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczą też ekspozycję "Maszyny i narzędzia rolnicze".

W trakcie święta plonów odbywać się będą m.in. pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty rzemiosła, a także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego. Atrakcją będą inscenizacje codziennych zajęć na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich.

"Jako muzeum kultywujemy tradycje mazowieckiej wsi. Prezentujemy dawne życie codzienne, a także zwyczaje i obrzędy świąteczne. Muzeum rozbudowuje się. W planach mamy kolejne ekspozycje stałe, jak choćby wieś przydrożna, gdzie znajdzie się ok. 40 obiektów dużej architektury w tym plebania, organistówka czy karczma" – podkreślił dyrektor sierpeckiego muzeum Jan Rzeszotarski.

Podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej uroczystej mszy świętej, która odprawiona zostanie na terenie sierpeckiego skansenu, przewodniczyć będzie biskup płocki Piotr Libera.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Zajmuje ono obszar ok. 60 ha. Jest tu m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki - kościół, kuźnia czy karczma. Najstarszym z prezentowanych tam obiektów jest chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r.

W skansenie jest też amfiteatr, budynek wstawienniczy oraz stajnia. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Od 2015 r. działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem.

W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały znane filmy - "Ogniem i Mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".(PAP)

autor: Michał Budkiewicz

mb/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL