Religia

23.08.2019

Ekumeniczne nabożeństwo polsko-niemieckie w rocznicę wybuchu wojny

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej 31 sierpnia o godz. 15 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne na rzecz pamięci i pokoju.

Jak poinformował PAP w piątek Michał Karski z Polskiej Rady Ekumenicznej w przekazanym komunikacie, to wspólna inicjatywa Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła ewangelickiego w Niemczech.

Podkreślił jednocześnie, że podczas nabożeństwa "zostaną upamiętnione tragiczne wydarzenia lat wojny, a także przypomniane kroki pojednania polsko-niemieckiego, takie jak Memorandum Wschodnie Kościoła ewangelickiego w Niemczech, list rzymskokatolickich biskupów polskich do niemieckich czy działalność inicjatywy +Zeichen der Hoffnung – Znaki Nadziei+". Dodał, że swoje świadectwa przedstawią osoby poszkodowane przez wojnę, ludzie zaangażowani w proces pojednania polsko-niemieckiego, a także wolontariusze pracujący w obu krajach.

Kazania podczas nabożeństwa - jak poinformował Karski - wygłoszą bp Annette Kurschus, przedstawicielka Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech ds. kontaktów polsko-niemieckich i prezes Kościoła Ewangelickiego Westfalii, oraz bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Oboje wchodzą w skład wspólnej Komisji Kontaktów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, która powstała w 1974 r. i działa "na rzecz pogłębiania pojednania między Polską a Niemcami i daje też możliwość do współpracy i wymiany doświadczeń między Kościołami z obu krajów".

W nabożeństwie wezmą udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Grupie Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech, a także reprezentanci Kościoła Rzymskokatolickiego, organizacji społecznych, dyplomaci, urzędnicy państwowi, ludzie nauki i mediów oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog międzynarodowy i ekumeniczny.

Prezes Kościoła Ewangelickiego Westfalii bp Annette Kurschus, cytowana w komunikacie, podkreśla winę i odpowiedzialność Niemców za cierpienia zadane podczas wojny. "Po latach przemocy, cierpienia i milczenia po obu stronach, jestem wdzięczna za kroki pojednania, które razem z naszymi polskimi sąsiadami mogliśmy zrobić. To nie było oczywiste" – zaznaczyła niemiecka duchowna.

"Obok przypomnienia ciężkiej historii jest dla nas ważne, aby pamiętać, co zostało osiągnięte dzięki działaniom wielu ludzi w zakresie pojednania między Polakami i Niemcami" – mówi bp Jerzy Samiec. Zdaniem prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej współpraca młodych Niemców i Polaków na różnych polach "pozwala z nadzieją patrzeć na przyszłość Europy".

Podczas nabożeństwa zostanie wręczona nagroda Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce im. Anny Wazówny, którą otrzyma Stowarzyszenie "Zeichen der Hoffnung – Znaki Nadziei" za "zaangażowanie na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz za budowanie mostów pomiędzy naszymi narodami i Kościołami".

Stowarzyszenie to powstało w 1977 r. z inicjatywy niemieckich Kościołów ewangelickich. Celem jego działalności jest pomoc ofiarom przemocy narodowego socjalizmu w Polsce, szczególnie byłym więźniom obozów koncentracyjnych. Stowarzyszenie organizuje dla nich wsparcie materialne, wczasy, a także opiekę na starość. Ponadto inicjuje spotkania z nimi w szkołach, przygotowuje dyskusje i wykłady na temat relacji polsko-niemieckich, wysyła też wolontariuszy do Polski. Polska Rada Ekumeniczna jest partnerem "Znaków Nadziei" w organizacji pomocy dla byłych więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL