Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2018

Ikony i rzymskie monety przekazali celnicy do Muzeum Warmii i Mazur

Ikony oraz monety rzymskie wzbogaciły w poniedziałek zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Te zabytkowe przedmioty zostały znalezione u podróżnych wjeżdżających do Polski z Obwodu Kaliningradzkiego przez przejście graniczne w Gronowie.

Do gablot olsztyńskiego muzeum trafiły m.in. 24 rzymskie monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery. 18 monet wybito z brązu. Należą do nich m.in. As Nerona, As Wespazjana, As pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli.

Poza tym 5 denarów Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei, które wybijano jako monety srebrne, jakkolwiek ich młodsze egzemplarze posiadają wysoki udział domieszki miedzianej.

Historycy podejrzewają, że były one w użyciu społeczności tzw. zachodniobałtyckiego kręgu kulturowego starożytnych mieszkańców obecnych terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz Obwodu Kaliningradzkiego.

Celnicy przekazali też 5 ikon datowanych na XIX i przełom XIX i XX wieku, a także krzyż naprestolny bez rączki z mosiądzu srebrzonego oraz ryzę do Ikony Chrystusa Pantokratora ze srebra repusowanego.

Jak poinformował PAP rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Ryszard Chudy przemyt monet wykryto 27 marca 2016 roku, w pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy. 

Do kontroli na przejściu granicznym wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. Monety znaleziono w saszetce zapakowanej w bagażu.

Z kolei 29 marca 2016 r. funkcjonariusze celno-skarbowi z Gronowa sprawdzali podróżnych jadących autobusem rejsowym z Kaliningradu. W ramach kontroli prześwietlono torbę podróżną obywatela Polski. W ten sposób wykryto nielegalnie przewożone ikony i inne przedmioty o charakterze sakralnym.(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL