Kultura i sztuka po 1989 roku

28.08.2019

J. Lewicki: będzie kontrola przestrzegania prawa dot. ochrony zabytków w Łazienkach Królewskich

Wydział kontroli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w najbliższym możliwym terminie przeprowadzi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zabytków na obszarze Muzeum i Parku w Łazienkach Królewskich - poinformował w środę mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki.

Decyzja o kontroli to pokłosie informacji, która pojawiła się we wtorek; działacz ruchów miejskich Jan Śpiewak na Facebooku zamieścił post informujący o tym, że ogromny znak McDonald's pływa przed Pałacem na Wodzie w Łazienkach Królewskich. "Wstyd dla dyrekcji parku i jego zwierzchników, którzy pozwalają na komercjalizację i niszczenie niepowtarzalnego klimatu i charakteru Łazienek Królewskich" - ocenił. Wieczorem Śpiewak poinformował, że znak został usunięty.

O wyjaśnienia w tej sprawie zwrócił się do WMKZ prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W środę Lewicki zapewnił w komunikacie, że "działania marketingowe związane z imprezą firmy McDonald's w Łazienkach Królewskich zostały podjęte bez jego wiedzy i zgody". "Dyrekcja Muzeum nie złożyła do organu konserwatorskiego wniosku o wydanie pozwolenia na umieszczenie takiej reklamy w przestrzeni parku, ani o pozwolenie na przeprowadzenia działań związanych z umieszczeniem tymczasowych pawilonów na terenie muzeum, mimo iż jest to wymagane przepisami prawa dotyczącymi ochrony zabytków" - poinformował na swojej stronie internetowej.

Jak dodał, w związku ze zgłoszeniem, które dotarło do WUOZ w Warszawie we wtorek "do Muzeum w Łazienkach wydelegowani zostali pracownicy wydziału kontroli i już o godz. 14.30 stwierdzili, że na stawie nie pływa żadna reklama". "Obecnych w trakcie oględzin przedstawicieli dyrekcji muzeum pouczono o konieczności uzyskiwania od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozwoleń na prowadzenie wszelkich działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków" - czytamy w komunikacie.

MWKZ poinformował również, że "w związku z zaistniałą sytuacją wydział kontroli WUOZ w Warszawie w najbliższym możliwym terminie przeprowadzi kontrolę stosowania i przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zabytków na obszarze Muzeum i Parku w Łazienkach Królewskich".

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piśmie do mazowieckiego konserwatora zabytków zwrócił się z pytaniem, czy wydał on zgodę na takie działania na terenie parku w Łazienkach Królewskich. "Ze zdumieniem przyjąłem wiadomość o odbywającej się w Łazienkach Królewskich komercyjnej imprezie jednej z firm. Zdziwienie spotęgował fakt, że wydarzeniu towarzyszy ingerencja wizualna w sam widok zespołu pałacowo-parkowego" - napisał prezydent stolicy, podkreślając jedocześnie, że Pałac na Wodzie jest to jeden z najcenniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce i jest zabytkiem o randze światowej.

"Organizacja w Pałacu tego typu komercyjnych wydarzeń, a także ustawienie w tym miejscu wielkiego szyldu nie tylko nie licuje z powagą obiektu, a też dewastuje widok na sam Pałac" - zauważył Trzaskowski.

Prezydent Warszawy przypomniał również, że Łazienki Królewskie to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. "Brutalną ingerencję wizualną prywatnej firmy w widok zespołu pałacowo-parkowego uważam za skandal" - napisał na Twitterze. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL