Kultura i sztuka po 1989 roku

01.03.2019

Jest wniosek o powołanie Moniki Bogdanowskiej na małopolskiego konserwatora zabytków

Generalna konserwator zabytków, wiceminister kultury Magdalena Gawin skierowała do wojewody małopolskiego wniosek o powołanie dr Moniki Bogdanowskiej na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków – poinformowała w piątek rzeczniczka MKiDN Anna Bocian.

Bogdanowska ma objąć stanowisko po tym, jak z pełnienia tej funkcji – po niecałych trzech miesiącach urzędowania – zrezygnowała wyłoniona wcześniej w konkursie dr Aneta Borowik.

Wniosek wiceminister nie dotarł jeszcze do Małopolskiego Urzędów Wojewódzkiego.

Monika Bogdanowska jest konserwatorem dzieł sztuki, doktorem nauk technicznych, pracownikiem Politechniki Krakowskiej. Posiada habilitację z rewaloryzacji dzieł sztuki uzyskaną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W lipcu 2018 r. wiceminister Gawin wnioskowała o odwołanie małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego w związku z nieprawidłowościami w postępowaniach dotyczących inwestycji na krakowskim Stradomiu oraz zaniechaniami w ochronie zabytków na terenie Zakopanego. Janczykowski, który pełnił tę funkcję 15,5 roku, przeszedł na emeryturę. Jego następczynią została w listopadzie dr Aneta Borowik, która wcześniej kierowała Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach. W styczniu zrezygnowała ze stanowiska.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL