Religia

21.04.2019

Kard. K. Nycz: bądźmy świadkami zmartwychwstania każdego dnia

Warszawa, 21.04.2019. Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz (C) podczas uroczystej sumy pontyfikalnej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Fot. PAP/P. Nowak Warszawa, 21.04.2019. Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz (C) podczas uroczystej sumy pontyfikalnej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Fot. PAP/P. Nowak

Do bycia świadkami zmartwychwstałego Jezusa wezwał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W niedzielę przewodniczył on uroczystej mszy w bazylice archikatedralnej p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela na stołecznej Starówce.

"Módlmy się, abyśmy byli świadkami zmartwychwstania w każdym dniu naszego życia” – zaapelował kardynał Nycz do wiernych zebranych w archikatedrze warszawskiej.

"W Wielkanoc życzymy sobie jedności w rodzinie, życzymy sobie, aby panowała między nami zgoda (…) życzymy sobie jedności w ojczyźnie" – powiedział kardynał. Zwrócił jednak uwagę, że te wszystkie pragnienia są słuszne, "ale ich podstawą jest jedno życzenie: wiara w ukrzyżowanego i zmartwychwstałego" Jezusa Chrystusa. "To jest fundament i bez niej (wiary w ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – PAP) trudno zmienić cokolwiek w naszym życiu i otoczeniu".

Kard. Nycz przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymki do Polski przed czterdziestu laty: "Abyście sami nie podcinali tych korzeni, z których wyrastacie". Wyjaśnił, że tym "korzeniem" i fundamentem jest Chrystus. Przytoczył również zdanie wielokrotnie pojawiające się zapiskach kard. Stefana Wyszyńskiego: "Kto nienawidzi, ten już przegrał". "Nie wiem, czy gdyby kardynał Wyszyński stał między nami nie chciałby tego powtórzyć: +Kto nienawidzi, ten już przegrał+" – powiedział. (PAP)

wk/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL