Religia

08.11.2018 aktualizacja 09.11.2018

Kard. P. Parolin odprawił mszę na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Kardynał Pietro Parolin. 02.2018. Fot. PAP/EPA Kardynał Pietro Parolin. 02.2018. Fot. PAP/EPA

W rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odprawił w czwartek uroczystą mszę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na mszę w papieskiej bazylice Santa Maria Maggiore przybyli ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański i ambasador we Włoszech Konrad Głębocki.

Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Watykanie, polskiego duchowieństwa i Polonii.

W kazaniu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wyraził radość z tego, że może uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, i pozdrowił polską społeczność. Dodał, że słowa pozdrowień przekazuje także od papieża Franciszka, dla którego - jak wskazał kardynał - Polska jest szczególnie ważnym krajem.

Przypominając datę 11 listopada 1918 roku, kardynał Parolin podkreślił, że Polska powróciła do wspólnoty państw i wniosła ważny wkład w jej istnienie. Przywołał również Konstytucję 3 Maja z 1791 roku, zwracając uwagę na znaczenie tego dokumentu dla tworzenia zasad demokratycznych państw oraz wkładu Polski we wspólnotę międzynarodową i całą rodzinę ludzką.

Kardynał Parolin mówił o szczególnym znaczeniu idei Miłosierdzia Bożego, jaka popłynęła z Polski dzięki orędziu św. Faustyny Kowalskiej. Wszyscy jesteśmy wezwani "do doświadczania Miłosierdzia Bożego" - zaznaczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Wskazał, że apelował o to również św. Jan Paweł II, zachęcając do spojrzenia przepojonego Miłosierdziem.

"Niech Matka Boża z Częstochowy błogosławi i chroni Polskę" - wezwał na zakończenie kardynał Pietro Parolin.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL