Inne

15.11.2018

Kolejne zabytki techniki na Śląsku chcą przyciągać turystów zimą

Coraz więcej obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego chce przyciągać turystów również zimą. Część z nich można do końca kwietnia 2019 r. odwiedzić taniej, pod warunkiem, że trafi się co najmniej do dwóch z nich.

W tegorocznej, czwartej edycji akcji promocyjnej szlaku uczestniczy dziewięć obiektów. Do dotychczas zaangażowanych w przedsięwzięcie kopalń w Zabrzu i Tarnowskich Górach, zabrzańskiej sztolni, starego młyna w Żarkach oraz browarów w Tychach i Żywcu, dołączyły po raz pierwszy Muzeum Śląskie w Katowicach, Szyb Maciej w Zabrzu oraz Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach.

Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny woj. śląskiego. Łączy 42 najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w województwie, związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody i przemysłem spożywczym.

W ub. roku wszystkie obiekty Szlaku odwiedziło ponad 945 tys. osób. Najwięcej gości przyciągają Gwiazdy Techniki – obiekty z najobszerniejszą infrastrukturą turystyczną i bogatą ofertą. To zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Muzeum Browaru Żywiec.

Aby dodatkowo zachęcić turystów do zimowej aktywności, trzy lata temu przygotowały one wspólną ofertę, program rabatowy. Zakłada on, że kto odwiedzi jeden z obiektów objęty programem, ten może otrzymać 20 proc. zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. Bilety wstępu do obiektów będą dostępne po okazyjnej cenie do końca kwietnia. W kolejnych latach do Gwiazd Techniki dołączyły kolejne obiekty.

Tyskie muzeum poświęcone browarnictwu działa od 2004 r. w murach dawnego kościoła ewangelickiego z początku ub. stulecia. Prezentowane tam wystawy to tradycyjne ekspozycje i nowoczesne formy muzealne. Można tam również zwiedzać Tyskie Browary Książęce – z współczesną linią produkcyjną oraz zabytkami architektury przemysłowej.

Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 r. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią, blisko 300 metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Kilka lat temu w budynku nadszybia uruchomiono multimedialne muzeum. W tym roku, jako część kompleksu tarnogórskich podziemi, została wciągnięta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. w kopalni udostępniono turystom trzy poziomy: 170 m, 320 m oraz 355 m.

Zarządzające Guido Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rozwija też kompleks Sztolnia Królowa Luiza - oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa. Obejmuje on m.in. dwie podziemne części z trasą i podziemnym skansenem oraz trasę wodną, umożliwiającą wypłynięcie łodziami na powierzchnię w ścisłym centrum miasta.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach w północnej części regionu to mieszcząca się w blisko stuletnim młynie elektrycznym ekspozycja multimedialna i interaktywna. Zwiedzający poznają historię rzemiosł obecnych od lat w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa, a także losy miasteczka.

Muzeum Browaru Żywiec powstało w starych piwnicach browaru w 2006 r. W salach o pow. ponad 1,6 tys. m kw. zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru na przestrzeni 160 lat. Wewnątrz zobaczyć można m.in. odwzorowaną żywiecką ulicę z galicyjskich czasów, karczmę z „multimedialnym” barmanem opowiadającym o piwie czy wnętrze bufetu z lat 30. XX w.

Muzeum Śląskie w Katowicach od 2015 r. ma nową siedzibę, wybudowaną częściowo pod ziemią, na terenach po dawnej kopalni Katowice. Znajdują się tam m.in. galerie sztuki polskiej, plastyki nieprofesjonalnej, a także wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Na powierzchni można też zwiedzać zrewitalizowane pogórnicze obiekty oraz zobaczyć panoramę Katowic z wieży szybu „Warszawa II”.

Szyb Maciej w rejonie zabrzańskiej dzielnicy Maciejów ma historię sięgającą początku XX w. Ponad 20 lat, po zakończeniu produkcji, kupiła go firma prywatnego przedsiębiorcy i zrewitalizowała. Dziś można tam zwiedzić m.in. wieżę wyciągową, budynki nadszybia i maszyny oraz ujęcie wody pitnej. W kompleksie na co dzień m.in. prowadzone są różne zajęcia dla dzieci i lokalnej społeczności.

Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach znajduje się w części dawnego szopienickiego kombinatu powstałego wokół huty Wilhelmina z I poł. XIX w. Budynek walcowni powstał w 1904 r., w okresie I wojny światowej został powiększony. Produkcja trwała do początku XXI w. W 2013 r. obiekt kupił przedsiębiorca, twórca Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku. Muzeum ruszyło dwa lata później.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL