22.09.2016

Koncerty, parada historyczna i konferencja z okazji 800-lecia Opola

Koncerty muzyki z różnych epok, parada historyczna, konferencja naukowa - to tylko niektóre atrakcje zaplanowane przez władze Opola z okazji 800-lecia miasta. Okrągłą rocznicę lokacji z 1217 r. opolanie zaczną świętować oficjalnie w sylwestra.

Informacje na temat programu wydarzeń związanych z 800-leciem Opola lokalne władze przekazały dziennikarzom w czwartek.

Podczas jubileuszu samorząd chce zaprezentować bogatą historię i wielokulturowość jednego z najstarszych miast w Polsce; przypomnieć, że Opole to miasto związane z rzeką Odrą i stolica polskiej piosenki.

„Chcemy pokazać początki stolicy regionu, jego historię, najważniejsze wydarzenia ośmiu wieków, jak i zaprezentować specyfikę miasta, żyjących tu kiedyś i dziś ludzi, jego kulturę i tradycję. We wszystkich cyklicznych wydarzeniach zostanie wyeksponowane 800-lecie Opola. Nie zabraknie też nowych, urodzinowych imprez przygotowanych specjalnie dla mieszkańców jednego z najstarszych miast w Polsce” - podał opolski magistrat.

Pierwsze wydarzenia nawiązujące do jubileuszu odbędą się jeszcze przed oficjalnymi obchodami - na 1 października zaplanowano inscenizację lokacji Opola przez księcia Kazimierza I Opolskiego, wystawę w Archiwum Państwowym w Opolu i koncert muzyki dawnej ze średniowiecznym poczęstunkiem.

Jubileuszowe obchody zostaną oficjalnie zainaugurowane podczas nocy sylwestrowej 2016/17. Na opolskim rynku wystąpi wtedy gwiazda polskiej sceny muzycznej w specjalnej oprawie z okazji 800-lecia.

W lutym w Opolu rozpocznie się cykl ośmiu otwartych koncertów na osiem wieków. Do września mieszkańcy będą mogli posłuchać muzyki z różnych okresów historycznych – od chorałów gregoriańskich po elektroniczne rytmy – w wyjątkowych miejscach. Także w lutym obędzie się wielki bal charytatywny na 350 osób oraz otwarcie wyremontowanej hali widowiskowo-sportowej „Okrąglak”, w której zostanie rozegrany ogólnopolski turniej sportowy.

W kolejnym miesiącu zbierze się 40-osobowe grono naukowców na międzynarodowej konferencji „Praca, Nauka, Cnota”, poświęconej historii i wielokulturowości Opola. Jedną z nowości będzie kwietniowe Święto Wojciechowe poświęcone patronowi miasta. Przygotowano jarmark historyczny, spektakl plenerowy o św. Wojciechu, a także Wielki Test Wiedzy o Historii Opola.

W okresie wiosenno-letnim wszyscy chętni będą mogli zwiedzić wieżę ratuszową. W majowy długi weekend do Opola zjadą rycerze z całej Europy, a podczas dni miasta w opolskim amfiteatrze odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy. Opolanie będą mogli wziąć również udział w widowisku plenerowym łączącym w sobie teatr, taniec, światło i muzykę.

W czerwcu w Opolu ma zagrać znana, międzynarodowa gwiazda. W lipcu nad Odrą zostanie wystawiony spektakl plenerowy ukazujący związki miasta z rzeką, w tym również tragiczną kartę historii – „powódź tysiąclecia” z 1997 r.

Całe przyszłoroczne wakacje mają w Opolu upłynąć w sportowym duchu. Przygotowano m.in. zawody w powietrzu z udziałem kilkudziesięciu ekip baloniarskich, a także atrakcje dla fanów motoryzacji. Z 800-leciem miasta będzie także powiązany wrześniowy Jarmark Franciszkański. W Opolu odbędzie się jubileuszowa parada historyczna z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości.

W jubileuszowym roku lokalne władze chcą odtworzyć dawne obiekty architektoniczne. W mieście ponownie pojawi się m.in. posąg Junony – symbol opolskiego przemysłu cementowego - i fontanna końska, czyli zabytkowe poidło. Z okazji rocznicy przygotowano też program edukacyjny – gotowe scenariusze lekcji dla opolskich szkół.

Samo miasto z okazji jubileuszu zostanie specjalnie przystrojone – na masztach i latarniach pojawią się miejskie flagi, na rynku stanie specjalna brama jubileuszowa. W mieście pojawią się też banery w archiwalnymi fotografiami Opola. 800-lecie stolicy regionu zakończy zabawa sylwestrowa 2017/18. (PAP)

kon/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL