Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2017

Konkurs "Kresy" dla Polaków z zagranicy od 11 do 16 grudnia

28 młodych recytatorów z dziesięciu krajów weźmie udział w tegorocznych finałach 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w dniach 11-16 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w środę organizatorzy.

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

Jak zaznaczył na środowej konferencji prasowej w Białymstoku Piotr Damulewicz, jeden z organizatorów konkursu i przewodniczący jury, ten konkurs jest unikatowy i bardzo wyczekiwany przez środowiska polonijne.

Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Jak powiedziała jego szefowa Anna Kietlińska, w tym roku do Białegostoku przyjadą recytatorzy z dziesięciu krajów, m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu.

Uczestnicy to finaliści wielostopniowych eliminacji, które odbyły się w dwunastu krajach, a zgłosiło się na nie ponad 3,4 tys. osób. Eliminacje odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Przygotowują oni dwa teksty, w tym jeden to utwór Mickiewicza.

Do Białegostoku zapraszani są najlepsi recytatorzy z ostatniej grupy wiekowej; w dwóch krajach, Estonii i Bułgarii, nie wyłoniono zwycięzców spośród dorosłych, dlatego te kraje nie będą prezentowane w finałach.

Damulewicz ocenił, że poziom recytatorów jest coraz wyższy, przygotowują oni bardzo zróżnicowane programy, a oprócz tekstów klasyków pojawiają się też utwory współczesnych polskich autorów.

Podczas tygodniowych finałów "Kresów" w Białymstoku, ich uczestnicy wezmą udział w warsztatach teatralnych m.in. z interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem. Będą też oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek, Akademii Teatralnej i Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Odbędzie się też spotkanie wigilijne. Koncert galowy odbędzie się 16 grudnia. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL