Religia

14.09.2018

Poznań: ks. Martin Michaliczek nowym sekretarzem generalnym CCEE

Nowy sekretarz generalny CCEE ks. Martin Michalicek podczas konferencji prasowej w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Nowy sekretarz generalny CCEE ks. Martin Michalicek podczas konferencji prasowej w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Ks. Martin Michaliczek ze Słowacji został w piątek wybrany na nowego sekretarza generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Decyzję podjęli przewodniczący konferencji episkopatów Europy obradujący w Poznaniu na dorocznym zgromadzeniu plenarnym.

Wydarzenie trwa w stolicy Wielkopolski od czwartku pod hasłem "Solidarny duch Europy". Do Poznania zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów.

Ks. Martin Michaliczek był pytany w piątek na konferencji prasowej o wyzwania, z jakimi w najbliższych latach będą się musiały zmierzyć Kościół w Europie i CCEE.

"Wraz z wejściem do UE krajów Europy Środkowo-Wschodniej mieliśmy do czynienia z ogromną falą entuzjazmu, nadziei na europejską jedność. Po pewnym czasie dało się zauważyć, że jedność, na którą wiele krajów liczyło, nie jest wcale takim łatwym zadaniem. W tym kontekście najważniejszym zadaniem Kościoła jest służenie idei jedności kontynentu europejskiego" – powiedział.

"Kościół stara się działać na rzecz wspierania procesu unifikacji, jednoczenia Europy. To bardzo ważne zadanie, ono się bardzo dobrze wpisuje w tematykę trwających właśnie w Poznaniu obrad" – dodał.

Podkreślił, że Kościół musi zachować pełną swobodę, pełną wolność wyrażania opinii – bez wchodzenia w związki ze światem polityki.

Ks. Michaliczek stwierdził też, że CCEE podejmuje wysiłki na rzecz ocalenia dzieła stworzenia.

"Nie chodzi o sprawy ekologii w tym wymiarze wytyczanym przez świat polityki, nie tylko o ochronę środowiska; nie tylko o czystą wodę, czyste powietrze, ale o czystość szeroko rozumianą - czystość życia, czystość w relacjach międzyludzkich, czystość sumienia. Naszą misją jest dążenie do ocalenia człowieka jako takiego. Oczywiście nie możemy też zapominać o takich tematach, jak problemy młodzieży, kryzys małżeństwa - chodzi o to, by móc wspierać Kościół powszechny w rozwiązywaniu ważkich problemów" - powiedział.

Ks. Michaliczek zastąpił na stanowisku ks. prał. Duarte da Cunha, który zakończył drugą pięcioletnią kadencję. Ma 44 lata, został wyświęcony na kapłana w diecezji nitrzańskiej w 1999 r. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne w Nitrze na Uniwersytecie Komeńskiego, studiował również na Uniwersytecie w Salzburgu i na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, w 2008 roku uzyskał doktorat z katechetyki na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie.

Wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Nitrze, był dyrektorem biura katechetycznego diecezji nitrzańskiej i moderatorem Kurii Episkopatu w Nitrze. Od stycznia 2018 roku był zastępcą sekretarza generalnego CCEE. Posługuje się językiem niemieckim, włoskim, angielskim i słowackim.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

Spotkanie w Poznaniu zakończy się w niedzielę.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny Stanisław Karnacewicz

rpo/ skz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL