Epoka nowożytna

13.12.2017

MKiDN: lwowski kościół Jezuitów z odrestaurowanymi freskami Franciszka Ecksteina

Prace konserwatorskie w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie. Fot. MKiDN/Dorota Janiszewska-Jakubiak Prace konserwatorskie w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie. Fot. MKiDN/Dorota Janiszewska-Jakubiak

W kościele Jezuitów (obecnie greckokatolickiej Cerkwi Garnizonowej) pw. św. Piotra i Pawła we Lwowie zakończyła się konserwacja iluzjonistycznych malowideł autorstwa Franciszka Ecksteina na sklepieniu prezbiterium - poinformowało MKiDN. Na piątek zaplanowano prezentację polichromii.

MKiDN podało, że prace konserwatorskie w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie przeprowadzane były w latach 2015-2017. Wykonał je polsko-ukraiński zespół pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ministerstwo kultury poinformowało także, że realizacja projektu była możliwa dzięki środkom finansowym z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą" (w kwocie 0,7 mln zł, beneficjent Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kon-Federacja), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz greckokatolickiej Cerkwi Garnizonowej.

"W ramach projektu udało się uratować ponad 360 m2 mocno zasolonych i przemalowanych fresków, by w konsekwencji przywrócić im pierwotny charakter barokowej polichromii. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja procesu rewaloryzacji malowideł zachowanych na sklepieniu nawy głównej lwowskiej świątyni" - napisano na stronie ministerstwa.

Jak poinformował resort kultury, na piątek w Cerkwi Garnizonowej (dawnym kościele Jezuitów) zaplanowana jest prezentacja polichromii. Wezmą w niej udział przedstawiciele MKiDN, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, władz Lwowa, Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

Franciszek Eckstein to osiemnastowieczny freskant z Moraw.

autor: Katarzyna Krzykowska (PAP)

ksi/ agz/

Lwów - kościół pw. Świętych Piotra i Pawła

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL