Kultura i sztuka po 1989 roku

04.04.2019

MKiDN: wręczono odznaczenia dla zaangażowanych w ochronę dóbr kultury

Funkcjonariusze Policji i Krajowej Administracji Skarbowej oraz pasjonat-badacz sztuki odznaczeni zostali Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznakami honorowymi „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za szczególne zaangażowanie w szeroko pojętą ochronę dóbr kultury.

Jak poinformowano na stronie resortu, odznaczenia przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczył podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie wiceszef resortu Jarosław Sellin.

"Osoby, które są bohaterami dzisiejszej uroczystości przyczyniły się do odnalezienia i odzyskania utraconych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki. Odnalezienie każdego zaginionego dzieła to z jednej strony mrówcza praca, polegająca na zbieraniu dokumentacji, prowadzeniu drobiazgowych kwerend, systematycznym monitorowaniu aukcji internetowych – tę pracę na co dzień wykonują pracownicy ministerstwa z Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury. Z drugiej jednak strony wielu dzieł utraconych nie udałoby się odzyskać, gdyby działań ministerstwa nie wspierali działający na tym polu bardzo aktywnie funkcjonariusze służb i pasjonaci sztuki" – powiedział wiceminister.

Podkreślił, że budowanie kultury i jej ochrona to "wspólny wysiłek wielu ludzi, wykonujących swoje zadania z determinacją i pełnym poświęceniem na różnych polach i w różnych dziedzinach". "Dziękuję za Waszą czujność, dociekliwość, dziękuję za Waszą pasję. Mam też nadzieję, że współpraca ze służbami, jak i badaczami sztuki – jej pasjonatami będzie się owocnie rozwijać z korzyścią dla naszej kultury i naszego dziedzictwa narodowego" – dodał Sellin.

Jak podaje resort, wyróżnieni funkcjonariusze przyczynili się m.in. do odnalezienia historycznego napisu skradzionego znad bramy hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, odnalezienia obrazu Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku", skradzionej kolekcji ponad 100 rysunków Jana Marcina Szancera, a także XIX-wiecznego pastorału, który trzymała w ręce figura św. Stanisława, stojąca w sadzawce na dziedzińcu klasztoru Paulinów na Skałce.

Na stronie podkreślono również, że dzięki zaangażowaniu odznaczonych udało się także odnaleźć i odzyskać obraz Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami", rzeźbę "Diana" Jeana Antoina Houdona, a także czapkę więźnia skradzioną z Państwowego Muzeum na Majdanku i wystawioną na sprzedaż na amerykańskim serwisie internetowym ebay. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL