Religia

15.06.2019

Msza w Notre-Dame „znakiem nowego życia zdrowiejącej katedry”

Katedra Notre-Dame. 15.06.2019. Fot. PAP/EPA Katedra Notre-Dame. 15.06.2019. Fot. PAP/EPA

W sobotę, dokładnie w dwa miesiące po pożarze Notre-Dame, arcybiskup Paryża Michel Aupetit celebrował w niej pierwszą mszę, którą już wcześniej uznano za „znak nowego życia zdrowiejącej katedry”.

Arcybiskup w homilii wielokrotnie wracał do chrześcijańskiego charakteru budowli, kładąc nacisk na to, że katedra jest „znakiem naszej Francji i jej przynależności do chrześcijaństwa”.

Rozpoczynając nabożeństwo, kapłan porównał entuzjazm średniowiecznych budowniczych z entuzjazmem tych, którzy dziś ją odbudowują. A w homilii podkreślał, że „katedra (która) zrodziła się z wiary jej budowniczych, ukazuje zaufanie w dobroć Chrystusa, jak i uczucie naszych ojców dla Najświętszej Marii Panny”.

Po czym uzupełnił tę myśl, mówiąc, że świątynia zrodziła się z chrześcijańskiej nadziei, która trwalsza jest niż jednostkowe życie i która przenosi się na przyszłe pokolenia.

Przypomniał, że katedra „otwarta jest dla wszystkich, jest azylem biednych i odrzuconych, którzy znajdują tu ochronę", i wyraził życzenie, „by tak było zawsze”.

Arcybiskup zapytał retorycznie, „czy wstydzimy się wiary naszych przodków, czy wstydzimy się Chrystusa?”. Po czym stwierdził - nawiązując do wypowiedzi, w których Notre Dame „redukowano do wymiaru zabytkowego” - że „ta katedra jest miejscem kultu, który jest jedynym jej celem”.

„Mówię to z całą siłą: kultura bez kultu staje się przeciwieństwem kultury” - mówił kapłan i oskarżył „laickość, która ze sfery publicznej wyklucza Imię Boże i wszelką widoczną duchowość” o spowodowanie „przepastnej ignorancji religijnej naszych współczesnych”.

Arcybiskup zakończył homilię, mówiąc, że „Chrystus jest kamieniem węgielnym” katedry i „jeśli zabierzemy ten kamień, ta katedra się zawali, stanie się pustą skorupą, oprawą bez klejnotu, szkieletem bez życia, ciałem bez duszy”.

Msza z okazji rocznicy dedykacji, czyli poświęcenia katedry, celebrowana była w kaplicy Rycerzy Grobu Bożego, w której przechowywana jest relikwia uchodząca za koronę cierniową Jezusa.

Zwęglone belki, zalegające w środkowej nawie, były niepotrzebującym słów wyjaśnieniem, dlaczego nabożeństwo nie mogło być odprawione przy głównym ołtarzu.

Wielkie wrażenie robił widok księży w ornatach i w białych kaskach na głowie. Ta ochrona była warunkiem wydania zezwolenia na wejście do katedry. Jeden z duchownych nie zastosował się do tego nakazu i stał przy ołtarzu z gołą głową.

Liczbę uczestników ograniczono do ok. 30. Oprócz duchownych byli wśród nich pracownicy diecezji, robotnicy pracujący przy remoncie oraz biedacy, na których obecność nalegał arcybiskup.

Pod koniec mszy biskup Pascal Gollnisch, dyrektor l'Oeuvre d'Orient (stowarzyszenia opieki nad chrześcijanami Wschodu) przekazał arcybiskupowi Aupetitowi krzyż sporządzony przez wiernych z Aleppo, wykuty z kamienia tamtejszej katedry. Dar tych, którzy tak bardzo cierpią z powodu prześladowań – podziękował wzruszony arcybiskup Paryża.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ bjn/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL