Kultura i sztuka po 1989 roku

07.10.2019

Muzeum Gdańska wydało tom poświęcony historycznej dzielnicy Stare Przedmieście

Publikację poświęconą historycznej dzielnicy Gdańska - Staremu Przedmieściu - wydało Muzeum Gdańska. To drugi tom w serii „Historie gdańskich dzielnic”. Pierwszy, wydany w ub.r., dotyczył Chełma. W planach są kolejne publikacje.

Książkę na temat Starego Przedmieścia przygotował zespół 24 naukowców - historyków, historyków sztuki, archeologów, konserwatorów oraz muzealników. Stworzyli oni ponad 20 artykułów poświęconych bardzo różnym zagadnieniom związanym z tą częścią miasta począwszy od średniowiecza po lata 70. ubiegłego wieku.

W liczącym ponad 550 stron tomie zamieszczono też 180 ilustracji.

W książce znalazły się m.in. artykuły dotyczące fortyfikacji Starego Przedmieścia, a także zmian, jakie zachodziły w jego przestrzeni od późnego średniowiecza do początku XIX wieku. Osobne artykuły poświęcono też zakonowi franciszkanów, których klasztor znajdował się (i nadal znajduje) na terenie tej dzielnicy; Gimnazjum Akademickiemu, które działało na Starym Przedmieściu w latach 1558–1817; funkcjonującym tu przez wieki drukarniom, obiektom wojskowym oraz polskiej społeczności z okresu międzywojennego.

Osobne artykuły opisują najważniejsze zabytki znajdujące się na terenie dzielnicy, w tym gotycki kościół św. św. Piotra i Pawła oraz Małą Zbrojownię.

Kilka artykułów poświęcono efektom badań archeologicznych, jakie w ostatnich latach prowadzono na terenie dzielnicy. Znalazły się wśród nich te poświęcone azjatyckiej porcelanie oraz szklanym pucharkom odkrytym przy ulicy Podwale Przedmiejskie, a także wynikom badań przeprowadzonych w klasztorze i kościele franciszkańskim. Jeden z artykułów omawia też stolarkę okienną i drzwiową w zabudowie zlokalizowanej na placu Wałowym.

Książkę można zakupić w kasach oddziałów Muzeum Gdańska. Jej wydanie dofinansowały Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Publikacja poświęcona Staremu Przedmieściu to drugi z kolei tom z serii książek "Historie gdańskich dzielnic”. Tom pierwszy, wydany w marcu ub.r., dotyczył dzielnicy Chełm. Zgodnie z zamysłem on także był pracą zbiorową przygotowaną przez historyków związanych głównie z Muzeum Gdańska i Uniwersytetem Gdańskim. W planach są kolejne tomy na temat innych historycznych dzielnic Gdańska.

Stare Przedmieście to dzielnica leżąca na południe od Głównego Miasta – ścisłego historycznego centrum Gdańska. Jak przypomina gedanopedia.pl, początki osadnictwa na Starym Przedmieściu przypadają na drugą połowę XIV wieku, a związane były one z powstającym tu wówczas położonym nad Motławą, ośrodkiem stoczniowym – Lastadią, na terenie której budowano statki do około 1870 roku.

Od średniowiecza na terenie Starego Przedmieścia funkcjonowały karczmy, zajazdy, a później hotele. Działały tutaj także miejsca do handlu, w tym Targ Maślany oraz liczne drukarnie.

Na terenie dzielnicy znajdują się liczne zabytkowe obiekty, w tym kościół św. Piotra i Pawła, Mała Zbrojownia oraz zespół dawnego klasztoru franciszkanów z kościołem św. Trójcy i kaplicą św. Anny. Zespół ten to jedno z największych w Europie franciszkańskich założeń klasztornych. Od połowy XVI do początku XIX wieku w obiektach tych funkcjonowało Gimnazjum Akademickie, a później Muzeum Miejskie (dziś mieści się tam Muzeum Narodowe).

Jednym z ważniejszych ze względów historycznych punktem dzielnicy jest plac Wałowy. Powstał on w sąsiedztwie zachowanych częściowo do dziś, bastionów stanowiących niegdyś część fortyfikacji miasta. Przy placu znajduje się zespół kamienic, obiekty przemysłowe oraz Mała Zbrojownia. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ w/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL