Polska po 1989 roku

23.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Muzeum Miasta Łodzi przypomni postaci zasłużonych łodzian

Pamiątki po rodzeństwie Bacewiczów - projekt „Panteon Wielkich Łodzian 2.0”. Fot. PAP/G. Michałowski Pamiątki po rodzeństwie Bacewiczów - projekt „Panteon Wielkich Łodzian 2.0”. Fot. PAP/G. Michałowski

Grażyna i Kiejstut Bacewiczowie, Irena Tuwim, Jicchok Kacenelson oraz Wacław Konopka to postaci, których biografie i działalność przypomni Muzeum Miasta Łodzi w ramach projektu "Panteon Wielkich Łodzian 2.0".

"Projekt jest rozszerzeniem idei, którą Muzeum realizuje od wielu lat – to wystawy stałe, poświęcone wielkim łodzianom w ramach Panteonu Wielkich Łodzian. Nie jesteśmy w stanie wyeksponować wszystkich pamiątek, dlatego postanowiliśmy rozszerzyć Panteon o cząstkę +2.0+, a więc wejść w świat internetowy, zaprezentować wystawy wirtualne, jak również zaprosić łodzian na wydarzenia, mające na celu przywrócenie pamięci o wybitnych mieszkańcach naszego miasta" - zaznaczyła koordynatorka projektu Anna Łagodzińska.

W tym roku Muzeum pilotażowo przedstawi postacie wybitnych łodzian: poetki i tłumaczki literatury dziecięcej (m.in. "Kubusia Puchatka" A.A Milne'a) Ireny Tuwim, rodzeństwa muzyków Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, żydowskiego poety i dramaturga tworzącego w jidysz Jicchoka Kacenelsona oraz rzeźbiarza Wacława Konopki.

"Projekt jest rozszerzeniem idei, którą Muzeum realizuje od wielu lat – to wystawy stałe, poświęcone wielkim łodzianom w ramach Panteonu Wielkich Łodzian. Nie jesteśmy w stanie wyeksponować wszystkich pamiątek, dlatego postanowiliśmy rozszerzyć Panteon o cząstkę +2.0+, a więc wejść w świat internetowy, zaprezentować wystawy wirtualne, jak również zaprosić łodzian na wydarzenia, mające na celu przywrócenie pamięci o wybitnych mieszkańcach naszego miasta" - zaznaczyła koordynatorka projektu Anna Łagodzińska.

"Planujemy wykłady i spacery ulicami Łodzi śladami tych postaci, wystawy wirtualne oraz publikacje edukacyjne" - dodała Łagodzińska.

Pierwszy spacer odbędzie się 27 sierpnia i poświęcony zostanie Grażynie i Kiejstutowi Bacewiczom.

"Spacer rozpoczniemy na placu przed Filharmonią Łódzką i wybierzemy się szlakiem, który prowadzić będzie nie tylko śladami Bacewiczów, ale również innych wybitnych muzyków – Artura Rubinsteina i Aleksandra Tansmana. Z postacią Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów związane są też zagadnienia, które wpisują się w problematykę współczesną, takie jak miejsce kobiety w życiu społecznym czy sprawa przynależności narodowej, bo była to przecież rodzina polsko-litewska" - podkreśliła przewodniczka Anna Musiałowicz.

Spacer zakończy się w Muzeum Miasta Łodzi, w gabinetach poświęconych Tansmannowi i Rubinsteinowi, gdzie specjalnie z tej okazji wyeksponowano pamiątki po Bacewiczach, przekazane przez ich młodszą siostrę Wandę. Wśród nich można oglądać np. rękopisy Grażyny Bacewicz, która była nie tylko muzykiem, ale też poetką i dziennikarką; to m.in. jej wspomnienia z podróży do Indii, którą odbyła w 1956 r. - obok relacji w notesie znalazły się także zapisy nutowe.

"Grażyna i Kiejstut Bacewiczowie są patronami łódzkiej Akademii Muzycznej, dlatego to dla nas szczególnie cenna inicjatywa. Możemy tych wspaniałych artystów, ludzi wielu talentów, poznać od trochę innej strony – poprzez bardzo złożoną i skomplikowaną historię ich rodziny" - podkreśliła rzeczniczka uczelni Aleksandra Bęben.

Jak dodała, w ostatnim czasie prowadzone były badania, czy rodzeństwo Bacewiczów – Grażyna, Kiejstut oraz ich młodsza siostra Wanda i brat Vytautas - naprawdę urodzili się w Łodzi. "Były dokumenty, które mogły sugerować, że urodzili się na Wileńszczyźnie, ale jak twierdzi Maciej Janik z Archiwum Państwowego w Łodzi, możemy być spokojni o wszystkie zapisy w encyklopediach – miejscem urodzenia całej czwórki jest Łódź" - wyjaśniła.

Kiejstut Bacewicz (1904-1993) był pianistą-kameralistą, pedagogiem, kompozytorem i organizatorem życia muzycznego. Po II wojnie światowej przyczynił się do przywrócenia w Łodzi szkolnictwa muzycznego; był m.in. dyrektorem średniej szkoły muzycznej i jednocześnie wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna), a potem dziekanem Wydziału Instrumentalnego i przez cztery kadencje rektorem tej uczelni.

Jego siostra Grażyna Bacewicz (1909-1969) była skrzypaczką i kompozytorką, wykształconą na uczelniach muzycznych w Łodzi, Warszawie i Paryżu. W okresie przed- i powojennym prowadziła w łódzkim Konserwatorium Muzycznym klasę skrzypiec, później wykładała kompozycję w Państwowej wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Działalność kompozytorską łączyła z karierą koncertową skrzypaczki oraz pianistki. Za swoje kompozycje otrzymała liczne nagrody.

Kolejne wydarzenia w ramach "Panteonu Wielkich Łodzian 2.0" zaplanowano we wrześniu i październiku. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łódź. (PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL