Kultura i sztuka po 1989 roku

19.11.2019

Muzeum okręgowe w Suwałkach kupiło obraz Ludwika Kurelli

„W małym miasteczku” „W małym miasteczku”

XIX-wieczny obraz Ludwika Kurelli „W małym miasteczku” kupiło za 230 tys. zł Muzeum Okręgowe w Suwałkach (Podlaskie). Kurella jest przedstawicielem monachijskiej szkoły malarstwa.

Jak poinformował PAP dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski, obraz od pewnego czasu był w depozycie w Suwałkach, ale muzeum starało się o jego kupno.

130 tysięcy zł przekazało muzeum na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 50 tys. zł dało miasto Suwałki, zaś pozostałe 50 tys. - sponsorzy.

"Obraz uzupełnia zbiory malarstwa monachijskiego prezentowane na stałej galerii muzealnej, będącej naturalną kontynuacją wystawy poświęconej życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego" - powiedział Brzozowski.

Dyrektor dodał, że dotychczasowe zakupy, pozyskane depozyty i dzieła z suwalskiej kolekcji tworzą bogaty obraz dorobku polskich monachijczyków. "W małym miasteczku” Ludwika Kurelli ma być jej uzupełnieniem.

Ludwik Kurella (1834–1902) urodził się w warszawskiej rodzinie mieszczańskiej. Artysta przebywał przez blisko 40 lat w Monachium. Znajdował się w centrum tamtejszego polskiego środowiska artystycznego. Przyjaźnił się z Józefem Brandtem, Aleksandrem i Maksymilianem Gierymskim, Juliuszem i Wojciechem Kossakami.

Ulubionym motywem jego malarstwa były wiejskie sceny rodzajowe. Malował także portrety, pejzaże oraz kompozycje inspirowane poezją Adama Mickiewicza.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach co jakiś czas kupuje obrazy - głównie Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W ostatnich czterech latach kupiło ich sześć, m.in. "Wilk w nocy", "Orszak wieśniaków" czy "Osaczony". Teraz placówka zdecydowała się na zakup obrazu Ludwika Kurelli.

Muzeum ma największą kolekcję dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Polsce. W jego zbiorach są obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Od kilku lat można oglądać tam też nową, stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty, w tym tak charakterystyczne dla twórczości Wierusza płótno "Pocztarek".

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX w. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium. W 2015 r., w setną rocznicę jego śmierci, na jednym z wieżowców w Suwałkach powstał mural poświęcony artyście. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL