Polska po 1989 roku

08.10.2019

Muzeum papieskie upamiętni 41. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II

Zespół TGD (Trzecia Godzina Dnia) wystąpi w piątek w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP, by upamiętnić przypadającą 16 października 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża – podał organizator wydarzenia Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

"Koncert zatytułowany +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+ jest też kolejnym wydarzeniem w cyklu czteroletnich przygotowań do setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego" – poinformowała Magdalena Maślona z wadowickiego muzeum papieskiego.

Dodała, że artyści, którzy wystąpią w bazylice, "są jednym z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce, wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem". "Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta Piotra Nazaruka" – powiedziała.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście tym spędził dzieciństwo i młodość. Po zdaniu matury wyjechał wraz z ojcem do Krakowa.

Metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 r.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa, ponownie zostało otwarte w 2014 r. Ekspozycja opowiada o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL