Koniec PRL

04.06.2019

Na 30-lecie wyborów: odsłonięcie rzeźby „PańStwo 2”

Odsłonięcie rzeźby „PańStwo 2” przed Akademią Sztuk Pięknych było jednym z wydarzeń organizowanych w Łodzi 4 czerwca, w 30. rocznicę wyborów 1989 r. Natomiast wieczorem łodzianie będą świętować w rytmie swinga na „Potańcówce Wolności”.

W samo południe na skwerze przed łódzką ASP odsłonięto instalację rzeźbiarską Jacka Wesołowskiego "PańStwo 2". Jak podkreśliła dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi Dagmara Śmigielska, na uroczystość nieprzypadkowo wybrany został dzień 4 czerwca – rocznica wyborów 1989 r.

"Rzeźba nawiązuje do idei wolności i niezależności. Jej autor spędził w naszym mieście 37 lat i – mimo, że od lat mieszka poza granicami kraju – wciąż czuje się związany z Łodzią" – zaznaczyła.

Odsłonięte w środę dzieło to nowa wersja rzeźby terenowej zrealizowanej w 1993 roku dla Ogrodu Rzeźb Muzeum Miasta Łodzi. W 2018 roku okazało się, że ze względu rewitalizację Muzeum i otaczającego go ogrodu instalacja musi być zdemontowana; autor - jak sam zrelacjonował - z entuzjazmem przyjął propozycję przeniesienia jej do jednego z łódzkich parków. Postanowił też zmienić formę rzeźby oraz jej wymowę – "z pesymistycznej na ostrożnie optymistyczną".

Jak wyjaśnił Wesołowski, instalacja składa się z sześciu betonowych głów osadzonych na słupach, ustawionych nieregularnie na planie koła - tak jakby głowy szukały się wzajemnie. Każdej z nich przydano inną barwę - białą, żółtą, niebieską, zieloną, czerwoną, czarną – z tych kolorów składa się kod flag państwowych i w intencji autora symbolizują one świat.

"Głowy jakby toną, łapią powietrze, a poprzez ich spojenie ze słupami wyrażona została ambiwalencja idei państwa. Bo państwo z jednej strony jest elementem organizującym, dającym szansę, pomagającym, a z drugiej – powiedzmy to szczerze – każde państwo jest opresyjne, choć oczywiście jest różnica między państwem totalitarnym a demokratycznym" – podkreślił autor.

Odsłonięcie rzeźby to tylko jedno z wielu wydarzeń, które zaplanowano w Łodzi z okazji 30. rocznicy wyborów. Świętowanie rozpoczęło się już w niedzielę "Piknikiem Wolności", na którym m.in. odtwarzano happeningi Pomarańczowej Alternatywy.

Z kolei w środę o godz. 18.30 na pl. Wolności w Łodzi rozpocznie się "Potańcówka Wolności" – jej uczestnicy będą mogli nauczyć się swinga dzięki wsparciu Swinging Promised Land oraz Swing Załogi. W ramach akcji "Menu Wolności" w wybranych łódzkich restauracjach będzie można zjeść potrawy inspirowane okresem PRL, typowe dla lokalnej kuchni, np. knedle ze śliwkami w wersji wytrawnej czy zalewajkę.

30 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "S" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL