Religia

25.01.2020

Na Jasną Górę dotarł paulinobus – mobilna wystawa z okazji 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza

Figura bł. Euzebiusza na Jasnej Górze. 2015 r. Fot. PAP/W. Deska Figura bł. Euzebiusza na Jasnej Górze. 2015 r. Fot. PAP/W. Deska

Na Jasną Górę dotarł w sobotę paulinobus – mobilna wystawa poświęcona Zakonowi Paulinów i jego założycielowi błogosławionemu Euzebiuszowi. Została ona przygotowana z okazji obchodzonego we wszystkich klasztorach paulińskich jubileuszu 750. rocznicy śmierci błogosławionego.

Jak zaznacza Biuro Prasowe Jasnej Góry, wystawę można zobaczyć w Częstochowie w sobotę i niedzielę, następnie odwiedzi ona kilka paulińskich klasztorów w Polsce, m.in. w Świdnicy, Wrocławiu i Warszawie, by na zakończenie - 2 lutego - ponownie przyjechać na Jasną Górę.

W sobotnim otwarciu wystawy wzięli udział generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski i przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra. "Jest mi niezmiernie miło, że ta objazdowa wystawa paulińska (...) swoje wędrowanie po ziemi polskiej (...) rozpoczyna na Jasnej Górze, w tym ważnym historycznie dla nas miejscu, w tym pierwszym paulińskim klasztorze na ziemiach polskich" - mówił o. Waligóra.

"Ten rok jest czasem wyjątkowym sięgania do naszych korzeni, tak jak w naszych (...) rodzinach sięgamy do naszych przodków, do ich historii, tak samo my paulini pragniemy zaczerpnąć z tego bogactwa duchowości pierwszych paulinów, którym przewodził błogosławiony Euzebiusz" - powiedział podczas otwarcia wystawy o. Chrapkowski.

Umieszczone w autokarze muzeum przyjechało na Jasną Górę z Budapesztu. W paulinobusie znajduje się prezentacja historyczna ukazująca życie bł. Euzebiusza i początki Zakonu Paulinów. Ekspozycja podzielona jest na osiem części – nawiązujących do ośmiu błogosławieństw.

Zwiedzający poznają bliżej m.in. dzieje paulinów na Węgrzech, poznają takie ciekawostki jak bogato zdobiony kodeks, który powstał w XV w. w jednym z węgierskich klasztorów – w Nagyvazsony. Prześledzą wydarzenia z życia Euzebiusza i jego wizerunki na Węgrzech, a za pomocą tablicy interaktywnej mogą też obejrzeć krótkie filmy – rozmowy z paulinami.

Wystawę zaprezentowano po praz pierwszy w poniedziałek w Budapeszcie. Tego dnia oficjalnie rozpoczęły się jubileuszowe obchody 750-lecia śmierci Euzebiusza. Jak powiedział o. Antal Puskas z klasztoru paulinów w Budapeszcie, na Węgrzech paulinobus odwiedzi 40 miejsc, nie tylko związanych z zakonem.

Euzebiusz urodził się w Esztergom (Ostrzyhom) około 1200 r. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został kanonikiem przy katedrze w Ostrzyhomiu. Później, po otrzymaniu zgody od biskupa, prowadził pustelnicze życie w górach Pilis. W 1246 r. zamieszkał z innymi pustelnikami w pobliżu Pilisszanto i założył wspólnotę w klasztorze pod wezwaniem Świętego Krzyża, dla której przyjął regułę eremitów z klasztoru św. Jakuba z góry Patach.

Oba klasztory połączyły się w połowie XIII w. W 1256 r. Euzebiusza wybrano na pierwszego prowincjała Zakonu Paulinów. W 1256 r. jako przełożony prowincji uczestniczył w soborze w Esztergom. Zmarł 20 stycznia 1270 r. w Pilisszentkereszt. Został pochowany w miejscowym kościele św. Krzyża. Zakon otrzymał ostateczną aprobatę w 1308 r. Wtedy paulini oficjalnie jako zakon zaczęli żyć według reguły św. Augustyna – przypomniało Biuro Prasowe Jasnej Góry.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ jann/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL