Polska po 1989 roku

26.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Na Jasnej Górze główne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej

Suma pontyfikalna pod przewodn. abp. Wojciecha Polaka (C). Obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej. Fot. PAP/W. Deska Suma pontyfikalna pod przewodn. abp. Wojciecha Polaka (C). Obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej. Fot. PAP/W. Deska

Mimo dzielących nas różnic, w polskich wspólnotach wciąż są wartości, dzięki którym możliwa jest zgoda i jedność - mówił w piątek na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak. Właśnie zgoda jest drogą do osiągnięcia dobra całego narodu - dodał prymas przypominając słowa Franciszka.

Na Jasnej Górze z odbywały się w piątek główne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była suma pontyfikalna pod przewodnictwem prymasa, który wygłosił także homilię. Podczas uroczystości z udziałem 60 tys. wiernych polskie parafie dokonały Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, co wpisuje się w obchody 1050-lecia chrztu Polski.

W słowie do wiernych prymas przypomniał, że przypadające w piątek święto jest kolejną okazją do wspominania 1050. rocznicy chrztu – po uroczystościach m.in. w Gnieźnie, Poznaniu, uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze, podczas której biskupi dokonali Aktu Zawierzenia Matki Bożej, a także wizycie papieża Franciszka, który w lipcu w Częstochowie przewodniczył mszy dziękczynnej za chrzest Polski.

„Wszyscy też widzimy i pamiętamy – jak przypomniał nam z tego jasnogórskiego wzgórza papież – że nasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności” - powiedział prymas. Przypomniał też słowa Franciszka, który powiedział, że charakterystyczną cechą narodu polskiego jest dobra pamięć. „Aby ją pielęgnować i rozwijać – podpowiadał nam jeszcze Ojciec Święty – konieczna jest mocna nadzieja i ufność w Tym, który kieruje losami narodów, otwiera drzwi zamknięte, przekształca trudności w szanse i stwarza nowe scenariusze tam, gdzie wydawało się to niemożliwe” - wskazał abp Polak.

W słowie do wiernych prymas przypomniał, że przypadające w piątek święto jest kolejną okazją do wspominania 1050. rocznicy chrztu – po uroczystościach m.in. w Gnieźnie, Poznaniu, uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze, podczas której biskupi dokonali Aktu Zawierzenia Matki Bożej, a także wizycie papieża Franciszka, który w lipcu w Częstochowie przewodniczył mszy dziękczynnej za chrzest Polski.

Dodał, że właśnie w tej „pełnej nadziei perspektywie” przezywano jubileusz chrztu w wielu polskich miastach. „Z takim nastawieniem chcemy bowiem wracać do chrztu Mieszka i do naszego własnego chrztu. Widzimy przecież, że na horyzoncie wspólnego życia, pod polskim niebem, w naszych domach rodzinnych, parafiach, wspólnotach wciąż są przecież takie wartości, dzięki którym, pomimo dzielących nas różnic, naprawdę możliwa jest zgoda i jedność” - podkreślił prymas Polak.

„Bo to właśnie zgoda – przypomniał nam papież Franciszek – pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego” - dodał prymas i przypomniał, że podczas wizyty w Częstochowie Franciszek modlił się o „naszą wzajemną miłość, o przebaczenie i pojednanie, o zapomnienie i darowanie sobie nawzajem urazów i krzywd, o naszą narodową zgodę, która leży u fundamentów szczęśliwej dla wszystkich przyszłości”.

Sporą część homilii abp Polak poświęcił Matce Bożej. Odwołując się do słów Franciszka podkreślił, że Maryja, jak w Kanie Galilejskiej, pomaga nam odkryć to, czego brakuje nam do pełni życia. „Bo życie w pełni, to życie szczęśliwe, pełne Bożego pokoju i ładu, życie, które nie jest targane różnymi sprzecznościami, wydawane na pastwę naszych egoizmów, karmione pragnieniem wygody, czy beztroską lub obojętnością na drugich” – mówił prymas.

Hierarcha zaznaczył, że świętowanie kolejnych rocznic chrztu, jeśli ograniczy się ono jedynie do „wdzięcznego wspomnienia przeszłości”, na niewiele się zda. Konieczne jest „wewnętrzne przejście”, zbliżające do Maryi i Boga. „Należy działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem. Taki jest bowiem styl Boży ucieleśniony przez Maryję” - podkreślił.

We mszy brali udział biskupi, wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele władz. Zgromadzonych powitał generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Przypomniał, że 8 września rozpocznie się na Jasnej Górze przygotowanie do Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu. “Pragniemy ukoronować Maryję już nie nowymi, materialnymi koronami, ale koronami naszych duchowych darów, odnową życia w duchu Ewangelii” - podkreślił.

Podczas mszy został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Jest to kolejny etap obchodów 1050-lecia chrztu Polski – po uroczystości 3 maja br., kiedy biskupi wraz z zebranymi na Jasnej Górze wiernymi dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej.

Na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej do Częstochowy pielgrzymuje około 80 pieszych pielgrzymek, głównie z regionu częstochowskiego oraz sąsiednich diecezji. Przez dwa dni, 24 i 25 sierpnia, na Jasną Górę dociera – pieszo i na rowerach - ok. 30 tys. osób. (PAP)

kon/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL