Religia

04.01.2019

Na ŚDM do Panamy pojedzie 3,5 tys. pielgrzymów z Polski

Na ŚDM w Panamie pojedzie z Polski 3,5 tys. pielgrzymów, 12 biskupów, 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych, a także 3 wolontariuszy międzynarodowych i około 120 wolontariuszy krótkoterminowych – poinformowało PAP biuro prasowe episkopatu.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu opublikowanego na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, do Panamy poleci 3,5 tys. pielgrzymów z Polski. "Jest to najliczniejsza grupa pielgrzymów z Europy" – zaznaczyli autorzy. Dodali, że najwięcej pielgrzymów przybędzie z archidiecezji krakowskiej – około 700 osób.

Młodzieży będzie towarzyszyło około 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych. Ponadto w Światowych Dniach Młodzieży weźmie udział 12 biskupów z Polski, m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskup radomski Henryk Tomasik i przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk.

Autorzy komunikatu dodali, że bardzo liczną grupą z Polski są wolontariusze – w komitecie organizacyjnym pracuje 3 wolontariuszy międzynarodowych z Polski. Około 120 osób zostało zakwalifikowanych jako wolontariusze krótkoterminowi, a około 150 osób z ZHR będzie pełniło posługę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Około 1000 pielgrzymów do Panamy przyleci lotami czarterowymi prosto z Warszawy. Do Panamy przypłynie Dar Młodzieży w ramach "Rejsu Niepodległości" a także jacht Dunajec. Reszta pielgrzymów przybędzie lotami regularnymi.

"Dodatkowo w Festiwalu Młodych wystąpią dwie grupy z Polski, zostaną zorganizowane trzy wystawy tematyczne" – czytamy w komunikacie.

Tematem przewodnim ŚDM w Panamie, które odbędą się 22-27 stycznia, wyznaczonym przez papieża Franciszka, są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 r. w Panamie, Kostaryce i w Nikaragui. Organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyć około 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata, a spotkanie będzie relacjonowane przez około 4 tys. dziennikarzy. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL