Inne

03.09.2014 aktualizacja 18.07.2016

Najcenniejsze zbiory Biblioteki Śląskiej związane z "Trylogią" na wystawie

Henryk Sienkiewicz. Źródło: BN Polona Henryk Sienkiewicz. Źródło: BN Polona

Wydanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza z 1886 r. oraz ok. 50 pocztówek z przełomu XIX i XX w. z portretami bohaterów powieści będzie można m.in. oglądać na wystawie w Bibliotece Śląskiej. Ekspozycja, czynna od soboty, jest związana z ogólnopolską akcją "Narodowe Czytanie".

Jak poinformowała PAP kierownik działu zbiorów specjalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach Barbara Maresz, na przełomie XIX i XX wieku "Trylogia" była jedną z najczęściej wydawanych powieści. Dodała, że książnica posiada wiele jej wydań z końca XIX wieku. Najstarszy egzemplarz "Trylogii" pochodzi z 1886 roku. Są też książki z czasów II wojny światowej, w tym m.in. drukowane w Londynie.

Maresz powiedziała, że ponad sto lat temu popularne były adaptacje teatralne oparte na fabule dzieła Sienkiewicza. "W Polsce grywano je praktycznie wszędzie między innymi w Krakowie, Warszawie, Lwowie a także na scenach prowincjonalnych czy amatorskich. W kolekcji z Biblioteki Teatru Lwowskiego, która na Śląsk trafiła w 1945 roku, znajdują się egzemplarze sztuk napisanych na motywach +Trylogii+, w tym m.in. +Hajduczek+, +Amory Pana Michała+, +Mały rycerz+" – powiedziała Maresz. Większość z nich została napisana pod koniec dziewiętnastego wieku.

Na ekspozycji będzie można też zobaczyć ok. 50 pocztówek, które przedstawiają bohaterów "Trylogii", w tym m.in. Zagłobę, Wołodyjowskiego, Oleńkę, Skrzetuskiego. W zbiorach Biblioteki Śląskiej znajduje się również kilkanaście artystycznych kart korespondencyjnych (pocztówek) przedstawiających sceny z "Ogniem i mieczem" według obrazów Juliusza Kossaka.

Dodała też, że Sienkiewicz pisał "Trylogię" w odcinkach i publikował ją w prasie – równolegle w krakowskiej, warszawskiej i poznańskiej (1884-1888). Biblioteka posiada autograf, czyli odręcznie napisany przez Sienkiewicza fragment "Potopu". "Ciekawostką jest, że tekst na tej stronie rozpoczyna się w środku zdania od słów: +pewną wiadomość przywieźć...+" - poinformowała kierownik działu zbiorów.

Na ekspozycji będzie można też zobaczyć ok. 50 pocztówek, które przedstawiają bohaterów "Trylogii", w tym m.in. Zagłobę, Wołodyjowskiego, Oleńkę, Skrzetuskiego. W zbiorach Biblioteki Śląskiej znajduje się również kilkanaście artystycznych kart korespondencyjnych (pocztówek) przedstawiających sceny z "Ogniem i mieczem" według obrazów Juliusza Kossaka.

W sobotę, z okazji inauguracji akcji "Narodowe Czytanie" w bibliotece odbędzie się happening. Jego uczestnikom, jak poinformowała rzeczniczka książnicy Aneta Satława, wręczone zostaną kartki z reprodukcją rękopisu Sienkiewicza. "Kartki będzie można na przykład przybić na specjalnie przygotowany pal" - dodała.

O najcenniejszych zbiorach znajdujących się w zasobach Biblioteki Śląskiej powstał również film. "Ponadto kilku pracowników biblioteki nagrało interpretację fragmentu +Trylogii+ z podziałem na role, która będzie przez cały dzień wyświetlana na ekranie w głównym holu; pojawi się też w internecie" – poinformowała Satława.

Wystawa będzie prezentowana do końca września.

Narodowe czytanie to zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Celem tego przedsięwzięcia jest m.in. popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. W poprzednich edycjach czytano dzieła Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry, w tym roku będzie to "Trylogia" Henryka Sienkiewicza (cykl powieści historycznych: "Ogniem i mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski"). (PAP)

akp/ ktp/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL