Polska po 1989 roku

11.02.2019

Najstarszy krakowski most – Piłsudskiego zostanie wyremontowany

Najstarszy kompletny, krakowski most na Wiśle imienia marszałka Józefa Piłsudskiego łączący Kazimierz z Podgórzem zostanie wyremontowany. Zyska też iluminację.

Prace na moście będą prowadzone przy okazji remontu ul. Krakowskiej, który rozpocznie się w marcu i potrwa 10 miesięcy. Jak poinformował w poniedziałek Urząd Miasta sam most zostanie zamknięty na osiem miesięcy.

W tym czasie wykonawca będzie m.in. musiał usunąć kable, a pod spodem przeprawy poprowadzona zostanie nowa instalacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W ramach prac ułożone zostaną: wyciszone torowisko oraz nowa nawierzchnia na jezdni i chodnikach. Poprawione zostanie odwodnienie mostu, a jednym z najbardziej spektakularnych etapów prac będzie podnoszenie poszczególnych jego elementów tak, aby umożliwić wymianę łożysk na przyczółkach.

Zniszczone i skorodowane nity, za pomocą których połączone są elementy mostu zastąpią śruby. Stalowa konstrukcja będzie oczyszczona poprzez piaskowanie, odnowione zostaną balustrady, a zwieńczeniem prac będzie montaż nowych latarni oraz iluminacji. Rozświetlą one długą na 147,5 metra kratownicową konstrukcję.

Most im. marszałka Józefa Piłsudskiego oddano do użytku w 1933 r. Jest to najstarszy, kompletny most na Wiśle w Krakowie. Na przestrzeni 86 lat przeszedł kilka kompleksowych remontów, a w 2014 r. przeprowadzono naprawę nawierzchni.(PAP)

wos/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL