Polska po 1989 roku

08.06.2019

Nowa odsłona serwisu internetowego SzukajwArchiwach.gov.pl

Warszawa, 08.06.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C) oraz dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Radosław Kałużniak (L) i Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk (P) podczas uroczystej premiery serwisu internetowego szukajwarchiwach.gov.pl, w kinie Iluzjon. Fot. PAP/L. Szymański Warszawa, 08.06.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C) oraz dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Radosław Kałużniak (L) i Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk (P) podczas uroczystej premiery serwisu internetowego szukajwarchiwach.gov.pl, w kinie Iluzjon. Fot. PAP/L. Szymański

Tworzenie własnych kolekcji tematycznych i udostępnianie materiałów z serwisu na portalach społecznościowych dla zalogowanych użytkowników czy zamówienie sobie wizyty w Archiwum to niektóre z nowych opcji serwisu Archiwów Państwowych SzukajwArchiwach.gov.pl zaprezentowane w sobotę.

Uroczysta premiera nowej odsłony serwisu była częścią tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów. Wziął w niej udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

"Zacznę od życzeń, gratulacji, podziękowań dla archiwistów z okazji ich święta. W życiu codziennym nie zdajemy sobie sprawy jak Archiwa są ważne. Nie ma nowoczesnych państw, nowoczesnych wspólnot bez dobrze funkcjonujących Archiwów (...) myślimy o tym, by dalej unowocześniać Archiwa zarówno jeżeli chodzi o kwestie inwestycji, budowy, rozwijania państwa instytucji, jak i podnoszenia poziomu materialnego pracowników" – mówił minister.

Jak zaznaczył, z okazji XII Międzynarodowego Dnia Archiwów ma miejsce inauguracja nowej odsłony serwisu SzukajwArchiwach. "To narzędzie internetowe, które działa od 2009 r., ale te ostatnie dwa lata to wielka praca, z jakimiś nakładami, które udało nam się wysupłać, nad modernizacją tego narzędzie. Jest oczywiste, że we współczesnym świecie takie narzędzia muszą być maksymalnie wygodne i szybkie, maksymalnie odpowiadające na zapotrzebowania społeczeństwa" – powiedział prof. Gliński.

"Jest coraz szersza dostępność do zasobów gromadzonych w Archiwach i innych instytucjach kultury. My cały czas we wszystkich naszych instytucjach, także w Archiwach prowadzimy procesy cyfryzacyjne i to daje możliwość tej dostępności. (...) To o czym dzisiaj mówimy, to epokowa modernizacja wspaniałego narzędzia dostępu do tego wszystkiego co polskie Archiwa zgromadziły" – zaakcentował wicepremier.

Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Radosław Kałużniak podkreślił, że serwis funkcjonuje już od 2009 r., ale był bardziej postrzegany jako narzędzie dedykowane specjalistom, archiwistom czy genealogom. "Modernizacja w głównym założeniu polegała na tym, by wyjść do nowej grupy odbiorców, którą zdefiniowaliśmy podczas badań nad użytkownikami. Oni dali nam informację zwrotną, co w serwisie obecnie funkcjonującym nie działa lub nie działa tak, jak powinno, co by chcieli, by zostało wdrożone. I to wszystko staraliśmy się w zmodernizowanej wersji SzukajwArchiwach wprowadzić" - mówił.

Serwis będzie się składał z dwóch obszarów. "Pierwszy, jak dotychczas będzie dla wszystkich. Po wejściu na stronę będzie możliwość przeglądania materiałów, które są w serwisie. Drugi obszar będzie wymagał utworzenia konta w serwisie, ale będzie dawał wiele funkcji, który dotychczas nie było. To m.in. tworzenie własnych kolekcji tematycznych i udostępnianie ich innym użytkownikom, możliwość tagowania, możliwość udostępniania materiałów wprost z serwisu na portalach społecznościowych. Także możliwość wejścia w interakcję z Archiwami poprzez zamówienie sobie wizyty w Archiwum. Serwis umożliwia ten kontakt bezpośrednio z Archiwum, w którym są materiały nas interesujące. Tych funkcjonalności jest oczywiście o wiele więcej, polecam wszystkim sprawdzenie ich w praktyce" – powiedział Kałużniak.

W ocenie naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka ten dzień to bardzo ważne dla Archiwów wydarzenie i wyraził nadzieję, że bardzo dobra współpraca z Ministerstwem Kultury będzie kontynuowana. Przypomniał, że z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów wszystkie 33 Archiwa Państwowe w Polsce otwierają swoje drzwi i prezentują zbiory. "Ta uroczystość wpisuje się również w setną rocznicę powołania państwowej sieci archiwalnej" – podkreślił.

"Dzisiaj możemy dokonać inauguracji zupełnie nowej odsłony serwisu SzukajwArchiwach. To była długa, żmudna praca, ale będziemy mieli zupełnie nowe narzędzie. Będzie to taka wirtualna czytelnia wszystkich archiwów państwowych. My oczywiście nie rezygnujemy z podstawowej funkcji, jaką jest udostępnianie materiałów archiwalnych w siedzibach Archiwów. Natomiast wyciągamy pomocną dłoń do tych wszystkich, którzy do tej pory mieli trudność z dotarciem do poszczególnych czytelni albo wiązało się to z np. długą podróżą" – zaznaczył dr Pietrzyk.

Jak zauważył narodowy zasób archiwalny jest gromadzony po to, żeby go potem udostępniać do różnych celów. "Bo to mogą być nie tylko cele naukowe, ale to czym zwykły obywatel interesuje się na co dzień – historia jego rodziny czy regionu. Także parafrazując powiedzenie, że +ciekawość to pierwszy stopień do piekła+ możemy powiedzieć, że +ciekawość to pierwszy stopień do Archiwów+. Wszystkich ciekawych zapraszam nie tylko do odwiedzania tego portalu, ale również cały czas do odwiedzania Archiwów Państwowych, gdzie znajdziecie państwo naprawdę bardzo dużo ciekawych materiałów" – dodał.

Zmodernizowany serwis SzukajwArchiwach.gov.pl jest narzędziem służącym do publikacji opisów oraz zdigitalizowanych skanów archiwaliów. Umożliwia korzystanie z ponad 37 mln skanów i ok. 13,5 mln opisów materiałów przechowywanych w archiwach w Polsce i na świecie. Dostęp do serwisu jest otwarty dla wszystkich użytkowników i bezpłatny.

Międzynarodowy Dzień Archiwów ustanowiono w 2008 r. w czasie 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę powstania 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. W tym dniu archiwa z całego świata zwracają uwagę na swoją misję i znaczenie dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.(PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL