Inne

24.10.2013 aktualizacja 12.09.2016

Nowe miejsca na mapie „Ochrona zabytków kultury polskiej za granicą”

Kolegiata w Ołyce. Fot. Dorota Janiszewska-Jakubiak Kolegiata w Ołyce. Fot. Dorota Janiszewska-Jakubiak

Żytomierz, Ołyka, Okopy, Rzym i Morvi to nowe miejsca na mapie dziejów.pl „Ochrona zabytków kultury polskiej za granicą”.

Mapa przedstawia zabytki ratowane i odnawiane dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolegiata w Ołyce, siedzibie jednej z radziwiłłowskich ordynacji, uchodzi za najpiękniejszy kościół  Wołynia. Ufundował ją w XVII w. Albrycht Stanisław Radziwiłł. Niestety, po wojnie wyposażenie kolegiaty zostało niemal w całości zniszczone. Nadal jednak robi wrażenie imponująca bryła i fasada świątyni.

Kościół  pw. Świętej Trójcy w Okopach został ufundowany przez Jana III Sobieskiego na terenie twierdzy Okopy św. Trójcy, zbudowanej, by blokować garnizony tureckie w Kamieńcu Podolski i Chocimiu.

Katedra w Żytomierzu wybudowana w XVIII wieku była siedzibą biskupstwa kijowskiego, a po ostatnim rozbiorze – biskupstwa łucko- żytomierskiego. Od 1991 roku świątynia jest katedrą ustanowionej wówczas przez Jana Pawła  diecezji kijowsko - żytomierskiej.

Na cmentarzu Campo Verano w Rzymie znajduje się nagrobek polskich artystów: Aleksandra Gierymskiego, Wiktora Brodzkiego i Jadwigę Bohdanowicz - Konczewskiej, autorstwa wybitnego rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego.

W pałacu maharadży Bahadura w Morvi (Indie) Stefan Norblin wykonał w latach II wojny  światowej ponad dwadzieścia wielkoformatowych  malowideł ściennych. i obrazów na płótnie, a także portret władcy.

Ochrona zabytków kultury polskiej za granicą - mapa interaktywna

  tst (PAP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL