Religia

18.05.2019

O. Zięba o akcji „Dar na Stulecie”: chcemy stworzyć platformę dobra

Dominikanin o. Maciej Zięba. Fot. PAP/G. Michałowski Dominikanin o. Maciej Zięba. Fot. PAP/G. Michałowski

W sobotę startuje wielka ogólnopolska akacja „Dar na Stulecie”, która ma upamiętnić przypadającą 18 maja 2020 roku 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Chodzi o to, żeby stworzyć platformę dobra - powiedział PAP pomysłodawca akcji dominikanin o. Maciej Zięba.

Jak wyjaśnił o. Zięba, celem akcji jest podjęcie rozmaitych dzieł charytatywnych, modlitewnych, edukacyjnych i kulturalnych, takich jak dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, postem i jałmużną, zaangażowanie się w pomoc osobom potrzebującym w najbliższym otoczeniu czy systematyczne studiowanie Pisma Świętego lub nauczania Jana Pawła II.

"Chodzi o to, aby stworzyć platformę dobra - platformę wspólnego budowania dobra - gdzie każdy i każda idea są bezcenne, bo przy dobru nie możemy kalkulować w sposób pragmatyczny czy ekonomiczny. Jedna +Zdrowaś Maryjo+ ciężko chorej osoby ma nieskończoną wartość, podobnie jak jakiś inny dar - stypendium czy wolontariat albo inicjatywa wspólnego uczenia się czy debatowania" - podkreślił o. Zięba.

Uczestnictwo w "Darze na Stulecie" może też polegać na zorganizowaniu nabożeństw i innych form modlitewnych w intencji ojczyzny i pokoju na świecie oraz wydarzeń promujących i upowszechniających nauczanie Jana Pawła II. Może to być także zaangażowanie duchowe, fizyczne lub materialne w konkretne potrzeby lokalnego Kościoła np. poprzez wolontariat lub wsparcie misji.

"Mnóstwo jest możliwości i wiele pól dla każdego człowieka, który chce uczynić świat chociaż trochę lepszym w duchu solidarności, o którym nauczał Jan Paweł II. Chcemy zbierać te wszystkie inicjatywy, zaznaczać, pomagać, wymieniać doświadczenia i spisywać je wszystkie, by w ciągu roku budować duchowy pomnik z serc i umysłów wielu Polaków" - zaznaczył.

Duchowny wyjaśnił, że wszystkie te inicjatywy zostaną złożone jako wotum w dniu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach.

"Mamy nadzieję, że wiele osób się włączy, bo jest to propozycja dla każdego. Św. Jan Paweł II każde spotkanie, spotkanie z każdym człowiekiem uważał za bardzo ważne, za jedyne w całym kosmosie. Dlatego każdy, kto się włączy w tę naszą platformę jest mile widziany i bardzo potrzebny" - wskazał. (PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL