Religia

17.04.2018

Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej można zobaczyć w internecie

Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej. Źródło: Wikimedia Commons Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej. Źródło: Wikimedia Commons

Fotograficzną reprodukcję obrazu Matki Bożej z sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą wykonał krakowski fotografik Piotr Tumidajski, można już zobaczyć w internecie – podał we wtorek kustosz sanktuarium, bernardyn ojciec Konrad Cholewa.

"W internecie został umieszczony wizerunek Matki Bożej okryty szatą wotywną, której elementem jest ofiarowany przez Jana Pawła II perłowy pektorał. W przyszłości planujemy także umieszczenie innych szat" – powiedział o. Konrad.

Wizerunek zobaczyć można na stronie internetowej sanktuarium pod adresem: http://kalwaria.eu/mb-kalwaryjska-papieska/index.html.

Zdaniem bernardynów, zdjęcie z pewnością "umożliwi podziwianie artyzmu obrazu, ale przede wszystkim da jeszcze jedną szansę do kontemplacji piękna serca Maryi".

Wykonanie gigapikselowej fotografii obrazu trwało 40 dni, a samo fotografowanie - kilka dni. Technika, którą wykorzystał Tumidajski, polega na wykonaniu kilkuset zdjęć obrazu, fragment po fragmencie, a następnie łączeniu ich w programie komputerowym. Artysta zrobił 4508 zdjęć. Na reprodukcję kalwaryjskiego wizerunku Matki Bożej składa się 700 GB danych.

To druga tego typu inicjatywa w Polsce. Jako pierwszy sfotografowany został obraz "Jezu, ufam Tobie" z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Obraz olejny na płótnie Matki Bożej Płaczącej powstał prawdopodobnie na początku XVII w. Jego twórca jest nieznany. Obraz przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem. Jej postać przypomina Madonny pędzla Rafaela. Do klasztoru trafił w 1641 r., kilka dni po tym, gdy na twarzy Matki Bożej miały pojawić się krwawe łzy. Ofiarował go Stanisław Paszkowski, właściciel pobliskiej wsi Kopytówki.

Początkowo - zgodnie z wolą biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika - trafił do zakrystii. Rosnące zainteresowanie wiernych sprawiło jednak, że biskup Tomasz Oborski uznał go za słynący łaskami i zgodził się w 1656 r. na umieszczenie obrazu w kościele głównym, w ołtarzu świętej Anny. W 1667 r. trafił do specjalnie w tym celu wybudowanej kaplicy. 220 lat później biskup krakowski Albin Dunajewski koronował wizerunek.

Szata wotywna, którą można zobaczyć, wykonały w 2003 r. siostry Bernardynki z okazji obchodzonego rok wcześniej jubileuszu 400-lecia sanktuarium i wizyty papieża Jana Pawła II.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem był w 1602 r. wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół, którymi od początku opiekują się bernardyni, zostały wzniesione w latach 1604-1609. Kaplica została ufundowana przez wnuka Mikołaja – Michała Zebrzydowskiego. Powstała w latach 1658-1667.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL