Inne

20.06.2019 aktualizacja 22.06.2019

Od czwartku można zwiedzać zabytkową Kaponierę Kolejową

Od czwartku aż do końca września, w dni wolne od pracy, zwiedzać można zabytkowe podziemia Kaponiery Kolejowej w Poznaniu. Na zainteresowanych co weekend czeka przewodnik, ale także warsztaty, gry i koncerty.

Kaponiera Kolejowa unikatowy obiekt forteczny; jego podziemia kilka lat temu, po przebudowie ronda komunikacyjnego w centrum Poznania, zyskały nowe oblicze.

Jak poinformował poznański magistrat, w tym roku program atrakcji związany ze zwiedzaniem podziemi jednego z głównych miejskich skrzyżowań - ronda Kaponiera - jest bogatszy niż przed rokiem; zaplanowano atrakcje dla całych rodzin. Program obejmuje weekendy i święta. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem planowane są różnorodne warsztaty, gry czy koncerty.

Kaponiera Kolejowa została oddana do użytku w 1872 roku, stworzono ją w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu. W latach '60 i '70 ub wieku w jej miejscu zbudowano rondo z przejściem podziemnym. Pozostałości historycznego obiektu fortyfikacyjnego od 1982 roku znajdują się pod ochroną konserwatorską.

Podziemia zyskały nowe oblicze pod koniec 2017 roku. W trakcie prac remontowych związanych z przebudową ronda Kaponiera m.in. zabezpieczono i wyeksponowano zabytkowe mury, a także zadbano o żyjące tam nietoperze.

Dojście do Kaponiery Kolejowej znajduje się na najniższym poziomie ronda przy przystanku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Program atrakcji można znaleźć na stronie kaponierakolejowa.pl. W przypadku niektórych propozycji ilość miejsc jest ograniczona i wymaga wcześniejszej rezerwacji. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL