Europa i świat po 1989 roku

23.01.2020

Odbudowa Notre-Dame zacznie się w 2021 roku i potrwa przynajmniej 5 lat

Katedra Notre Dame w Paryżu. Fot. PAP/EPA Katedra Notre Dame w Paryżu. Fot. PAP/EPA

Odbudowa katedry Notre-Dame rozpocznie się w 2021 roku i potrwa przynajmniej 5 lat - poinformował generał Jean-Louis Georgelin wyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona na koordynatora prac rekonstrukcyjnych.

Gen. Georgelin wystąpił w środę przed senacką Komisją ds. Kultury, krytykując opieszałość niektórych procedur podejmowania decyzji w sprawie materiałów używanych do rekonstrukcji. Generał, wyrażając swoje zdanie, korzystał z militarnego słownictwa, jak „grupa zadaniowa Notre-Dame” czy „jednostka dowodzenia”. Koordynator odbudowy, cytowany przez agencję AFP, skrytykował też procedurę wyboru komisji mającej zdecydować o wyborze kamienia do odbudowy katedry, której konstytuowanie się trwało 3 miesiące.
 
Generał Georgelin zapewnił, że w ciągu 5 lat prace rekonstrukcyjne będą na tyle zaawansowane, że będzie można modlić się w katedrze, a on sam „zaprosi wszystkich do odsłuchania w katedrze hymnu +Te Deum Laudamus+”. „Nie będziemy działać niechlujnie, bo pracujemy dla stuleci” – zapewniał gen Georgelin. 

Generał nie odpowiedział na pytanie o finalny wygląd iglicy, która uległa zniszczeniu podczas pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Rekonstrukcja iglicy budzi kontrowersję z uwagi na koncepcję odbudowy jej w stylu nowoczesnym. Opowiada się za tym prezydent Macron. Inny pomysł to odbudowa w stylu tradycyjnym, wiernym oryginałowi. Dlatego w sprawie trwają konsultacje.
 
Gen Georgelin wdał się już kilkakrotnie w konflikt z ministerstwem kultury oraz osobami związanymi z pracami rekonstrukcyjnymi, m.in. głównym konserwatorem zabytków Philippem Villeneuvem, któremu swego czasu „kazał się zamknąć”. I wywołał tym dyskusję w świecie francuskich ludzi kultury. 
Pytany o obecne relacje z ministerstwem kultury i głównym konserwatorem, gen. Georgelin żartobliwie odpowiadał, że są one „bardzo dobre, a wszyscy lubią jego styl”. 

Generał Georgelin odniósł się również do kwestii zatrucia ołowiem okolicy katedry i miejsc trwania prac rekonstrukcyjnych. „Działamy zgodnie z kodeksem pracy” – zapewniał. 

Pytany o powody, dla których prezydent Emmanuel Macron wybrał go na koordynatora prac rekonstrukcyjnych, generał podał: „Chciał katolika, kogoś, kto pełnił wysokie stanowiska w państwie”.

Z Paryża Katarzyna Stańko 

ksta/ kgod/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL