Epoka nowożytna

09.05.2015 aktualizacja 18.07.2016

Odnowiono spektakularną salę w rezydencji sabaudzkiej w Stupinigi koło Turynu

Wielka sala w rezydencji myśliwskiej w Stupinigi koło Turynu. Fot. PAP/EPA Wielka sala w rezydencji myśliwskiej w Stupinigi koło Turynu. Fot. PAP/EPA

Niezwykły splendor odzyskało arcydzieło włoskiego baroku: wielka sala w rezydencji myśliwskiej w Stupinigi koło Turynu. Sabaudzka rezydencja, zbudowana na początku XVIII wieku, jest na liście dziedzictwa kultury UNESCO, ale nie ustawiają się do niej kolejki.

Zakończone po 7 miesiącach drobiazgowe prace restauracyjne przywróciły oryginalne oblicze tzw. Gran Salone, symbolu bogactwa, przepychu i luksusu. To najbardziej spektakularna wielka sala pałacowa, pełna dekoracji i balustrad ze złoconego drewna, fresków i misternej sztukaterii.

Aż trudno uwierzyć w to, że cały gmach wzniesiony według projektu Filippo Juvarry, w którym jest siedemnaście spektakularnych galerii i 137 komnat, był jedynie pałacykiem myśliwskim króla Sycylii i Sardynii Wiktora Amadeusza II. Przypomina o tym rzeźba jelenia z brązu.

Włoskie media z okazji ponownego otwarcia wyjątkowej komnaty dla zwiedzających podkreślają, że kunszt, z jakim przywrócono jej oryginalny wygląd powinien przyciągać tłumy turystów. Jednak wszystko na to wskazuje, że tak nie będzie, gdyż Stupinigi pozostaje niedoceniane.

Pałacyk, uważany za perłę wśród sabaudzkich rezydencji, nie jest odwiedzany przez takie tłumy, jakich należałoby się spodziewać i na co zasługuje - podkreśla włoska prasa zachęcając do zobaczenia odnowionej komnaty i całego pałacyku.

Dyrekcja tej placówki muzealnej przyznaje, że nie wystarczy odrestaurować zabytek. Teraz - jak dodaje - trzeba przyciągnąć turystów. O Stupinigi radzi pamiętać wszystkim zwiedzającym Turyn i Piemont.(PAP)

sw/ lm/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL