Kultura i sztuka po 1989 roku

01.12.2019

Ogłoszono laureatów 39. konkursu gry na instrumentach pasterskich „Ligawki”

39. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. 30.11.2019. Fot. PAP/A. Reszko 39. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. 30.11.2019. Fot. PAP/A. Reszko

Mateusz Zalewski z Dobrego zwyciężył w głównej kategorii wiekowej gry na ligawkach w podsumowanym w niedzielę w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie) 39. konkursie gry na instrumentach pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.

To jedyna taka impreza w kraju. Jej celem jest podtrzymywanie tradycji i kultywowanie zwyczaju gry na różnych instrumentach pasterskich, głównie na ligawkach - czyli długich drewnianych trąbach nazywanych także trąbami adwentowymi.

Patron wydarzenia, Kazimierz Uszyński, był twórcą konkursu gry na instrumentach pasterskich.

W 39. konkursie w Ciechanowcu, w przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się w sobotę, wzięło łącznie udział 160 muzyków, którzy rywalizowali w kilkunastu kategoriach w zależności od instrumentu i wieku uczestników - poinformował PAP Stanisław Kryński, kierownik działu etnografii ciechanowieckiego muzeum. Niedziela - to tradycyjnie ogłoszenie wyników i koncert laureatów.

CZYTAJ TAKŻE

Mateusz Zalewski, który wygrał w konkursie gry na ligawce w kategorii 18-64 lata pokonał wieloletniego zwycięzcę Teodora Niemyjskiego z Ciechanowca, który tym razem był drugi. Wśród seniorów, w kategorii powyżej 65-ego roku życia wygrał Piotr Bondarczuk z Wieski-Wieś. Wśród dzieci triumfował Aleksander Górski z Zająca, a wśród młodzieży najlepszy był Łukasz Radziszewski z miejscowości Bogusze Stare.

Kryński podkreślił, że z roku na rok poziom gry, który prezentują uczestnicy rośnie, jest wysoki. Podkreślił, że cieszy to, że muzykuje wiele osób młodych, w konkursie pokazują się całe wielopokoleniowe rodziny, a tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Słowo ligawka pochodzi od "legać", czyli opierać o coś, ligawka - jeśli jest bardzo długa - takiego podparcia wymaga. Ligawki służyły niegdyś także do ogłaszania Adwentu, czyli rozpoczęcia okresu oczekiwania w Kościele katolickim na Boże Narodzenie. Konkurs w Ciechanowcu podtrzymuje te tradycje. W niedzielę rozpoczął się Adwent, ciechanowiecki konkurs odbywa się rokrocznie na początku Adwentu.

Ligawki są w innych regionach Polski nazywane są także trombitami czy bazunami. Uczestnicy konkursu wykonują tradycyjne krótkie melodie lub sygnały pasterskie albo adwentowe na - najlepiej ręcznie wykonanych - instrumentach: ligawkach, trombitach, bazunach czy rogach pasterskich.

Konkurs w Ciechanowcu odbył się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wojewody podlaskiego, marszałka województwa we współpracy ze starostwem wysokomazowieckim i parafią Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL