Polska po 1989 roku

24.05.2019

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, 2015 r. Fot. PAP/P. Polak Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, 2015 r. Fot. PAP/P. Polak

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zyskało nowe przestrzenie, w których m.in. prowadzone będą zajęcia edukacyjne – powiedział w piątek podczas otwarcia nowej siedziby placówki marszałek Mazowsza Adam Struzik.

W nowo wybudowanym obiekcie znajdują się w nim m.in. sale konferencyjne i edukacyjne, pracownie dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej. Z dotychczasowej siedziby muzeum w szydłowieckim zamku przeniesiono tam także bibliotekę, magazyny zbiorów muzealnych i administrację.

"W ciągu niespełna roku udało się wybudować od podstaw piękny, nowoczesny budynek. Tym samym placówka zyskała nowe przestrzenie, w których m.in. prowadzone będą zajęcia edukacyjne" – powiedział marszałek Mazowsza. Inwestycja została sfinansowana z pieniędzy samorządu województwa mazowieckiego. Łączna wartość to 8,7 mln zł.

Dzięki przeniesieniu części działów do nowego obiektu, zwiększy się przestrzeń wystawiennicza na zamku. Jak podkreśliła dyr. muzeum Aneta Oborny nowe wystawy instrumentologiczne oraz historyczne umożliwią prezentację większej liczby cennych muzealiów w przestrzeni niemal dwukrotnie większej - ok. 520 m kw. - od obecnie zajmowanych przez ekspozycje.

Jednocześnie udostępnione zostaną zwiedzającym pomieszczenia zlokalizowane w XV-wiecznej północnej części zamku oraz w XVI-wiecznych komnatach skrzydła wschodniego. Niektóre z nich dekorowane są unikatowymi, wczesnorenesansowymi polichromiami i polichromowanymi stropami kasetonowymi. W kolejnych latach mają tam być zaaranżowane ekspozycje instrumentologiczne, audiowizualne przestrzenie edukacyjne oraz ekspozycje poświęcone historii zamku i jego mecenasom - Szydłowieckim i Radziwiłłom.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu posiada w swoich zbiorach rzadkie, ciekawe, od dawna niespotykane w praktyce muzycznej: liry korbowe, skrzypice polskie, suki biłgorajskie.

Najstarszymi obiektami są złóbcoki z 1705 r., basy kaliskie i mazowieckie z XIX w., tarapata z XIX w., bębny - kotły z XVII w., bębenki z XVIII i XIX w. Do najciekawszych należy m.in. największy zbiór harmonii różnych typów, duża kolekcja cymbałów, skrzypiec, instrumentów glinianych, fujarek i piszczałek oraz instrumentów dudowych. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL