Religia

17.11.2017

Panama, organizator ŚDM otrzymała relikwie św. Jana Pawła II

W ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej odbyła się w piątek ceremonia przekazania relikwii świętego Jana Pawła II przedstawicielom Kościoła i władz Panamy, gdzie w 2019 roku odbędą się następne Światowe Dni Młodzieży.

W uroczystości przekazania relikwii polskiego papieża, inicjatora Dni Młodzieży, uczestniczyli ambasadorowie obu krajów przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański i Miroslava Rosas Vargas.

Polski Kościół reprezentował kardynał Stanisław Ryłko - emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich, a Kościół Panamy - kardynał Jose Luis Lacunza.

Kardynał Stanisław Ryłko powiedział podczas ceremonii, że Jan Paweł II był „papieżem młodych”. Jak zauważył, w latach 80., gdy panował nastrój „nieufności” wobec młodych ludzi, polski papież „miał odwagę” wystąpić z inicjatywą Światowych Dni Młodzieży.

„Jan Paweł II postawił na młodych w dziele realizacji nowej ewangelizacji” - dodał kardynał Ryłko, który organizował kolejne ŚDM.

Ambasador Janusz Kotański zapewnił o gotowości strony polskiej do współpracy z Panamą i podzielenia się doświadczeniami, by wesprzeć ten kraj w przygotowaniach i organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Relikwię krwi wręczono ambasador Panamy Miroslavie Rosas Vargas, która powiedziała: „Niech święty Jan Paweł II błogosławi Polsce, Panamie i całemu światu”.

Na uroczystość w polskiej placówce dyplomatycznej przybył też jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, jego doradca kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu. W swym wystąpieniu wyznał: „Jan Paweł II był dla mnie jak ojciec”. Dodał, że papież mianował go biskupem w pierwszym tygodniu swego pontyfikatu”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL