Religia

25.01.2018

Papież: chrześcijan różnych wyznań łączy męczeństwo i prześladowania

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że chrześcijan różnych wyznań łączy męczeństwo, przelewana krew i prześladowania. Podczas nieszporów w rzymskiej bazylice Świętego Pawła za Murami papież zamknął obchody 51. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W nabożeństwie w rocznicę nawrócenia Świętego Pawła uczestniczyli reprezentanci różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z Rzymu.

W homilii papież mówił, że chrześcijanie napotykają obecnie wiele przeszkód, gdyż są „otoczeni przez liczne duchowe pustynie, które wyjaławiają nadzieje i radość”.

„Na drodze są też poważne zagrożenia, które wystawiają życie na niebezpieczeństwo. Iluż dzisiaj braci doświadcza prześladowań z powodu imienia Jezusa” - podkreślił Franciszek.

Dodał: „Kiedy ich krew jest przelewana, choć należą do różnych wyznań, stają się razem świadkami wiary, męczennikami, zjednoczonymi w więzi łaski chrzcielnej”.

„Znów, wraz z przyjaciółmi z innych tradycji religijnych, chrześcijanie stają dziś przed wyzwaniami, które poniżają ludzką godność: uciekają od konfliktów i nędzy; są ofiarami handlu ludźmi i innych form współczesnego niewolnictwa; doznają niedostatku i głodu w świecie coraz bogatszym w środki, a ubogim w miłość, gdzie dalej rosną nierówności” - oświadczył papież.

Przypomniał, że święty Paweł szukał jedności z innymi chrześcijanami.

„To jest nasze doświadczenie ludzi wierzących. Im bardziej wzrastamy w życiu duchowym, tym lepiej rozumiemy, że łaska dociera do nas wraz z innymi i ma być podzielana z innymi” - wyjaśnił Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL