Religia

01.12.2019

Papież: ze żłóbka płynie apel o bardziej braterski świat

Ze żłóbka płynie apel Jezusa o dzielenie się z ubogimi, o „bardziej braterski świat, w którym nikt nie jest wykluczony” – wskazał papież Franciszek w liście apostolskim poświęconym znaczeniu i wartości żłóbka. Podpisał go w niedzielę w sanktuarium w Greccio.

W tym miasteczku we włoskim regionie Lacjum z inicjatywy świętego Franciszka w Asyżu w 1223 roku powstała pierwsza w historii szopka. W pierwszą niedzielę adwentu w grocie Sanktuarium Żłóbka papież podpisał list "Admirabile signum" (łac. godny podziwu).

List otwierają następujące słowa: "Godny podziwu znak żłóbka, tak drogi chrześcijanom, zawsze budzi zadziwienie i zdumienie".

Papież wyjaśnił następnie, że listem tym chce wesprzeć "piękną tradycję" rodzin, które przed Bożym Narodzeniem przygotowują żłóbek, a także zwyczaj ustawiania go w miejscach pracy, szkołach, szpitalach, więzieniach, na placach. "Chciałbym, aby ta praktyka nie ustała, a wręcz mam nadzieję, że tam, gdzie została zaniechana, zostanie odkryta na nowo i ożywiona" - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Franciszek przypomniał, że pierwszym żłóbku w Greccio nie było figurek; został stworzony i zrealizowany przez tych, którzy byli tam obecni. "Święty Franciszek, z prostotą tego znaku, dokonał wielkiego dzieła ewangelizacji. Jego nauczanie przeniknęło do serc chrześcijan i pozostaje aż do naszych dni jako autentyczna forma zaproponowania na nowo piękna naszej wiary z prostotą" - napisał papież.

Wyraził przekonanie, że szopka wywołuje wzruszenie, gdyż "ukazuje czułość Boga".

Jak wskazał, "w Jezusie Ojciec dał nam brata, który wychodzi, by nas szukać, kiedy jesteśmy zdezorientowani i zatracamy kierunek; wiernego przyjaciela, który jest zawsze blisko nas; dał nam swego Syna, który nam przebacza i podnosi nas z grzechu".

Jak podkreślił, tworzenie żłóbka pomaga przeżyć na nowo historię z Betlejem, a w sposób szczególny jest to zachęta do naśladowania drogi pokory i ubóstwa. To wezwanie do tego, by służyć miłosiernie Jezusowi, który jest obecny w "najbardziej potrzebujących braciach i siostrach" - wskazał.

Papież zwrócił uwagę na to, że szczególne wzruszenie powinno towarzyszyć umieszczaniu w żłóbku gór, strumieni, owiec i pasterzy, bo jest to przypomnienie, że "całe stworzenie uczestniczy w święcie przyjścia Mesjasza".

"Ze żłóbka wyraźnie wyłania się przesłanie, że nie możemy dać zwieść się bogactwu i wielu ulotnym propozycjom szczęścia" - napisał Franciszek. Dodał, że rodząc się w stajence, "sam Bóg rozpoczyna jedyną prawdziwą rewolucję, która daje nadzieję i godność wydziedziczonym, usuniętym na margines". Według papieża jest to "rewolucja miłości, rewolucja czułości".

"Ze żłóbka Jezus z łagodną mocą wygłasza apel o dzielenie się z ostatnimi jako drogę do bardziej ludzkiego i braterskiego świata, w którym nikt nie jest wykluczony ani usuwany na margines" - wskazał.

Zauważył też, że szopka skłania do refleksji na temat odpowiedzialności każdego chrześcijanina za bycie ewangelizatorem. "Nie ma znaczenia, w jaki sposób urządzony jest żłóbek. Może być zawsze taki sam albo przerabiany co roku. Liczy się to, aby przemawiał do naszego życia" - napisał papież. "Wszędzie i w każdej formie, żłóbek mówi o miłości Boga" - podkreślił.

Zdaniem Franciszka szopka "należy do miłego i wymagającego procesu przekazywania wiary".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL